Jarní úklid vlastního těla

Sluneční paprsky naznačují, že se blíží den, kdy odložíme kabáty, svetry a sáčka, které doposud kryly faldíky, ďolíčky v podkoží i nezdravou „zimní“ barvu pleti. A kam „schovat“ jarní únavu? Pro ni je každá skříň těsná!

Naši prapředkové, kteří se živili tím, co vypěstovali, neznali konzervační látky (kromě soli), zkrátka žili zdravě – téměř ve stylu „bio“, také potřebovali nabrat po zimě síly. Tradiční období „půstu“ před Velikonocemi – tedy jakási obdoba moderních detoxikačních kúr – jim pomáhalo urychlit zpomalený zimní metabolizmus a zbavit se nastřádaných škodlivin. Půst pro ně však neznamenal hladovku, ani speciální dietu, ale zdrženlivost, střídmost.

My se potýkáme se znečištěným prostředím, konzumujeme nadbytek potravin s chemickými aditivy, neumíme relaxovat. O to hůře nám je zjara. Ne, dvoudenní „očistná“ hladovka, ani čtrnáctidenní popíjení ovocných a zeleninových šťáv místo jídla naše tělo neočistí. Naopak, při těchto procedurách dojde k odbourávání bílkovin, z nichž je lidské tělo postaveno, k produkci kyselých zplodin (ketolátek) a tím i k poruše metabolizmu a možná i k nastartování chorob, které pak svádíme na alergii, infekci, oslabenou imunitu. Místo „moderního“ proplachování těla (i v podobě výplachu střev) nám prospěje vrátit se k původní myšlence půstu, tedy k střídmosti a uměřenosti. A to nejen v jídle.

Vraťme se k přírodě a pomozme si tím nejlepším, co pro nás příroda připravila. Nejcennější látky totiž schovala do obalů semínek – pro zachování příštích generací. Jednou z nich je systém kyseliny fytinové. Po požití se kyselina fytinová ve střevech rozkládá a vzniká myoinositol, který zastává v těle roli růstového faktoru a velmi účinného antioxidačního faktoru. Myoinositol proniká dovnitř buněk a podílí se na řízení buněčného cyklu, čímž přispívá k obnově buněk. Chrání buněčné struktury před působením volných radikálů. Navíc umí vázat těžké kovy, čímž urychluje detoxikaci organizmu. V experimentu byly prokázány i protirakovinné účinky kyseliny fytinové myoinositolu.

Kyselinu fytinovou lze v lékárně koupit jako přípravek Phytin (Fytin), který je vyroben ve farmaceutické kvalitě z obalů semen slunečnice.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.