žena, únava

Trpíte jarní únavou, nebo je to chronický únavový syndrom?

Unavené svaly, bolest hlavy, poruchy spánku, deprese – to vše jsou příznaky jarní únavy. Přidáte-li k tomu všemu ještě zvýšenou teplotu, dostanete projevy chronického únavového syndromu. Ten nejčastěji postihuje ženy ve věku od 25 do 45 let. Zhruba pětašedesát procent nemocných tvoří alergici. V tomto roční období bývá onemocnění často zaměňováno právě s jarní únavou.

Ačkoliv se může zdát, že nemoc je novinkou a záležitostí posledního desetiletí, opak je pravdou. Termín chronický únavový syndrom byl poprvé použit už ve 30. letech minulého století ve Spojených státech. Souvisel s epidemií náhle vzniklé a déle trvající únavy, která se objevila ve vesničce Incline Village v roce 1934. Epidemie se objevila u většího množství lidí s velkým smyslem pro odpovědnost a povinnost, kteří byli zvyklí podávat vysoké pracovní výkony. Jednoznačná příčina tehdy nebyla odhalena. Diagnostická kritéria chronického únavového syndromu byla definována až v roce 1988.

Jaké jsou nejčastější příznaky onemocnění?

 • Bolest v krku
 • Zvýšená teplota
 • Bolestivé místní uzliny (na krku či v podpaží)
 • Celková slabost svalů
 • Bolesti svalů
 • Bolesti hlavy
 • Dlouhotrvající únava po námaze
 • Poruchy spánku
 • Bolesti kloubů
 • Neuropsychologické potíže (zmatenost, zapomnětlivost, nesoustředěnost, deprese)

„Typická pro chronický únavový syndrom je vracející se únava, která trvá déle než půl roku a způsobuje více než 50% snížení životní aktivity. Únava má charakter vyčerpání organismu a činí jakoukoli fyzickou či psychickou činnost téměř nemožnou,“ doplnil docent Lubomír Novák, vedoucí interny na Klinice GHC Praha.

Jarní únava vs. únavový syndrom

Lidé často chronický únavový syndrom zaměňují za jarní únavu, ta však má mírnější průběh a její léčba je výrazně snazší. Jarní únava je přechodný stav, který je způsoben převážně deficitem určitých vitaminů a látek s antioxidačním působením. Ve srovnání s únavovým syndromem netrvá jarní únava déle než šest měsíců a lze ji vyléčit úpravou stravy a životosprávy.

„Léčba syndromu chronické únavy je obtížnější. Podle některých amerických studií se úplně uzdraví méně než padesát procent lidí. V Česku by mohlo být až 40 tisíc nemocných. Většina diagnostikovaných případů jsou ženy ve věkovém rozmezí 25 až 45 let. Obecně panuje názor, že dnešní uspěchaný a nevyvážený životní styl je náročnější pro ženy, protože zvládají více rolí najednou. Není například výjimkou, že ženy na mateřské dovolené zároveň pracují. Dostávají se proto do stresových situací častěji než muži,“ vysvětlil docent Novák.

Léčbu je třeba zaměřit na spouštěcí faktory

Rizikovými faktory jsou vysoké pracovní nasazení, dlouhodobé psychické a fyzické přepětí, stres a neschopnost relaxovat. Onemocnění se vyskytuje u lidí, kteří hůře zvládají stresové situace. Lidé s únavovým syndromem mají častěji poruchy imunity, asi 65 procent tvoří alergici. Častým spouštěcím faktorem bývá chřipka či kvasinkové infekce.

„Chronický únavový syndrom je onemocnění, které nelze léčit přímo. Je nutné ovlivnit jeho příznaky a spouštěcí faktory, jako jsou například déletrvající virózy nebo zátěžový způsob života. Důležitá je vstupní konzultace, během které v jeden den provede lékař klinická, laboratorní a zobrazovací vyšetření. Díky výsledkům získá komplexní informace o zdravotním stavu pacienta a navrhne postup léčby,“ dodal doktor Novák.

Jedna odpověď k “Trpíte jarní únavou, nebo je to chronický únavový syndrom?”

 1. Eva Burdová 19.6.2017 10:08

  Tak s tímhle mám bohaté celoživotní zkušenosti, únava a večerní subfebrilie asi ve 35 letech. Pak záchyt ak. CMV ataky. 1 kůra Isoprinosinu, pak bolest ramen. kloubu. Postupné snižování výkonu v práci. Dlouhotrvající stres+samoživitelství+psychicky náročná práce ve směnném provozu a máme tady 50 letou „neschopnou“…Lázně byly fajn, od 40 let 3x, ale vždy s přechodným efektem. Nyní s nálepkou neurotika ne-li „psychopata“ ID I.stupně, dlouhodobě zvládám pracovní úvazek jen 20h s pauzou ve středy!!/dojíždění 15km/. Tak nevím, polykám vitamíny, koenzim Q10 60mg mě drží nad vodou+antidepresiva a snažím se uživit…Na zbytek mi moc energie nezbývá…ale snažím se. Kultura, hudba, prostě hledám malé radosti, ale od velkých činů mne vždy odvádí nástup pocitu neúměrné únavy a musím vypnout a dospat to. Uvítala bych stacionář pro možnost setkávání a podpory kreativity-ergoterapie, arteterapie, ale bez dojíždění toto nelze realizovat a na to už mi chybí energie /po práci…/ Jak to bude dál? Pomáhá mi pocit, že děti jsem do života vyvedla a že si stojí dobře a máme se rádi, ale bydlíme už odděleně, což jim nevyčítám!! Jsem na ně pyšná a přeji jim to. A chci, aby si mohli vážit oni toho, že ani já to nechci vzdát, ale mohu jen tolik, kolik mohu. Vydržať pianier! Tak asi…

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.