Bušení srdce

Otázka

Poslední dva týdny pociťuji zhruba 10 – 15× za den tlak a mírnou bolest uprostřed hrudi. Je to spojené s takovým jako probouchnutím srdce, mám potřebu se zhluboka nadechnout. Trvá to vždy pár vteřin, pak je klid, za chvíli se to opakuje. Pociťuji to převážně v klidu. Před několika měsíci jsem s tímto problémem byla u obvodního lékaře, udělal mi kardio (pár vteřin na přísavkách), to bylo v pořádku (až na nějakou mírnou vadu, jejíž název si nepamatuji, a rozhodně prý s tímto nesouvisí). Tenkrát obtíže trvaly asi 2 týdny a pak byl klid. Po pár měsících se to objevilo znovu. Mám si dělat starosti? Vyžádat si podrobnější vyšetření? Nebo je to běžné?

Je mi 38, žena, nadváha (175 cm, 82 kg), nekouřím, alkohol piji výjimečně, stravuji se celkem zdravě (nárazově nezdravě , o sport se občas snažím, ale nemohu říct, že bych sportovala pravidelně). Žiji sama se dvěma dětmi, rozvod probíhal v posledních letech. Věřím, že právě s rozvodem to může mít souvislost, ale manžel odešel už na podzim, nyní větší stresy neprožívám. Budu moc ráda za radu či jakýkoli postřeh. Děkuji.

Odpověď


Na dálku pochopitelně neposoudím závažnost stavu, ale krátké EKG není dostatečné vyšetření. Může jít o důsledek stresu, ale je nutné vyloučit, zda se nejedná o poruchu srdečního rytmu, či jiné srdeční onemocnění. Objednejte se na kardiologii.