Veřejné zdravotní pojištění v ČR a v USA

Otázka

Dobrý den, v 18ti letech mi byla diagnostikována roztroušená skleróza (RS). Dnes je mi 26 let a až na menší problémy, které k „eresce“ patří (únava, rozostřené vidění) jsem víceméně v pořádku. Užívám lék Gilenya. Nyní se mi naskytla možnost, že bych mohla pracovat jako au-pair v USA. Myslím, že je to šance, která se neodmítá, a proto jsem se chtěla zeptat, zda by to vzhledem k mému stavu bylo vůbec možné?
Pokud bych místo v USA dostala, nedovedu si totiž představit, že bych každé 3 měsíce odlétala do nemocnice v ČR „nafasovat“ lék Gilenya, který užívám. Nebylo by možné, dostávat lék i v USA?

Odpověď

Dobrý den,
vzhledem k vaší diagnóze je úžasné, že jste bez potíží! Kdybyste ovšem byla moje dcera, tak bych vám práci au-paire, zejména v USA, velmi rozmlouvala i za plného zdraví. Amerika už opravdu není zemí snů, naopak velikých problémů. Znáte rodinu, kde byste pracovala? Pokud nikoli, pak je tu veliké riziko nedobrého zacházení. Práce s dětmi je vysoce psychicky náročná a odpovědná, a pokud jste občas unavená a máte rozostřené vidění, pak tu je veliké riziko, že svěřené děti „neuhlídáte“. A se změněnými podmínkami hrozí i riziko relapsu.

Gilenya je v USA dostupná, ale nevím, zda vás v USA s roztroušenou sklerózou pojistí (nemusejí), takže byste platila nejen Gilenyi, ale i všechnu lékařskou péči. Gylenya u nás stojí téměř 50 000 Kč za měsíc. V USA ceny léku Gilenya začínají na částce 5576 USD, tedy více než dvojnásobku.

Být vámi, tak tohle neriskuji!