Bolesti po nefropexi ledviny

Otázka

Je mi 35let. Jsem po nefropexi ledviny. Mám neustále bolesti, bylo mi řečeno, že si na to musím zvyknout. Mám bolesti i v průběhu celého prav. ureteru. Sono v pořádku. Už mám tyto bolesti 7 let, po celou dobu beru Spasmopan supp. 2krát denně. Chtěla bych se vás zeptat, jestli mi to nemůže nějak poškodit organismus, játra nebo ledviny. Na letáčku píšou, že není na dlouhodobou léčbu, a já ho beru 7let. Můžu při vysazování přestat najednou nebo už tam může být těžší návyk? Mám vysazovat postupně? Mohla bych mít u těchto dávek abstinenční příznaky? Jsem těžký alergik na analgetika. Ještě snáším Ibalgin a no-spu, ale to mi nepomáhá.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Spasmopan je směs účinných látek a důsledky dlouhodobého užívání nedovedu odhadnout, neudává je ani výrobce, uvádí jen, že přípravek není určen pro dlouhodobou léčbu (paracetamol může případně poškozovat jaterní buňky, účinky dlouhodobého podávání fenpiverinu a pitofenonu nebyly zkoumány). Určitě však chodíte na kontroly, kde by se poškození funkce životně důležitých orgánů všas odhalilo.

Součástí je kodein, na který může vzniknout návyk. Spasmopan vysazujte postupně, určitě ne najednou. Nepředpokládám, že byste měla při současném dávkování výrazné abstinenční příznaky, mohla by se objevit bolest, únava, nesoustředěnost, případně přechodné potíže se spánkem. Optimální by bylo, kdybyste se poradila s urogynekologem, zda by pro vás nebyl vhodný některý lék ze skupiny moderních anticholinergik (uvolňují spasmy hladného svalstva, není tam „čistě“ analgetická složka) a vysazování Spasmopanu by probíhalo pod odborným dohledem urologa.