Desatero o epilepsii

Skutečnosti a fakta o „záhadné“ nemoci.

NENÍ jedno onemocnění. Pod hlavičkou epilepsie se skrývají desítky různých chorob, které mají společnou jednu věc – vznik spontánních epileptických záchvatů. Příčin epilepsie může být celá řada a u každého pacienta může nemoc probíhat jinak.

NENÍ nakažlivá choroba. Potkáte-li nemocného s epilepsií, rozhodně se nemusíte bát, že by na vás svoje onemocnění přenesl. Takové riziko neexistuje.

NENÍ ve většině případů dědičná. Jen málo forem epilepsie se přímo přenáší z rodičů na děti. Většina dětí pacientů s epilepsií nikdy nemá záchvaty. Ženy s epilepsií tedy samozřejmě mohou mít děti.

NENÍ psychiatrické onemocnění. Epilepsie se projevuje opakovanými záchvaty, jejichž zdroj je v mozku. Pacienti se však léčí na neurologii, nikoli na psychiatrii.

NENÍ nemoc postihující vždy intelekt pacientů. Většina pacientů s epilepsií má normální inteligenci. Epilepsií trpěla řada geniálních osobností (Alexandr Veliký, Caesar, Napoleon, Dostojevskij, van Gogh, Beethoven a další).

 

JE časté onemocnění. V současnosti žije v České republice asi 80.000 lidí s epilepsií. Nastoupíte-li do „nacpaného“ autobusu nebo vagónu, je dost pravděpodobné, že okolo vás je alespoň jeden člověk s tímto problémem.

JE nemoc postihující lidi v každém věku. Epileptické záchvaty se mohou objevit u kojence, studenta, dělníka, manažera i důchodce. Riziko vzniku epilepsie je nejvyšší v dětském věku a potom ve stáří.

JE onemocnění s různými projevy. Zdaleka ne každý pacient s epilepsií má záchvaty s křečemi končetin a bezvědomím. Existují epileptické záchvaty, které na nemocném nepoznáte, i když ho při záchvatu pozorujete.

JE léčitelná choroba.  U části pacientů je epilepsie věkově vázané onemocnění, tj. v určitém věku začíná a později může samo od sebe odeznít. Některé nemocné je možné léčit pouze úpravou životosprávy. Většina pacientů je dlouhodobě bez záchvatů při užívání léků. Asi 25 % nemocných je obtížné léky kompenzovat; někteří z těchto komplikovaných pacientů proto podstupují operace mozku.

JE nemoc, se kterou se dá žít. I pacienti, kteří mají záchvaty, mohou vést plnohodnotný život – učit se, pracovat, sportovat, bavit se, jíst čokoládu a někteří i řídit auto. Chcete se o tom přesvědčit, s někým se seznámit nebo pomoci? Podívejte se na www.er-sme.cz a kontaktujte nás na e-mailu nebo telefonu 777 873 334.

ZDROJ: Pro Skupinu Mladých s Epilepsií MUDr. Pavel Kršek, Ph.D. z Oddělení dětské neurologie, Epileptologického centra Motol, 2. LF UK FN Motol

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.