MUDr. Oldřich Šottner radí, kudy se ubírat s podezřením, že právě vás trápí OAB.
Cíl léčby spočívá v tom, aby nemocní byli schopni vykonávat běžné a nezbytné aktivity, například účastnit se jednání, cestovat nebo nakupovat bez náhlé potřeby močit. V případě nemožnosti dojít na toaletu léčba zabraňuje inkontinenci. K základní terapii hyperaktivního měchýře patří: léky, režimová opatření, trénink močového měchýře a nakonec i chirurgické řešení.
Anticholinergní léky
V léčbě hyperaktivního měchýře jsou v současnosti užívány nejčastěji. Blokují muskarinové receptory v svalovině močového měchýře, a tím snižují jeho kontrakce. To vede ke zmírnění urgence i ostatních příznaků syndromu hyperaktivního měchýře.
Vzhledem k tomu, že muskarinové receptory se kromě močového měchýře vyskytují i ve slinných žlázách, trávicím traktu, srdci, nervovém systému a očích, mohou tyto léky způsobit nežádoucí účinky (nejčastější jsou sucho v ústech, zácpa, rozmazané vidění). Proto je nutné volit přípravek, který má selektivní účinky pouze na receptory ve svalovině močového měchýře. Nejmodernějším a vysoce selektivním je třeba solifenacin (Vesicare).
Další léčba
Léčebné změny by pak měly spočívat v dodržování pitného režimu a v tréninku močového měchýře, jehož cílem je snížit potřebu močit na každé 3 až 4 hodiny. Tato technika pacientům pomáhá, aby se naučili zmírnit či ignorovat nutkání k močení a močový měchýř byl odolnější k zvýšenému tlaku moči uvnitř. Poté, co si pacienti zaznamenají do mikčního deníku, jak často cítí potřebu močit, si sami stanoví cíl a postupně prodlužují čas mezi návštěvami toalety. Zároveň se učí technikou stahování svalů dna pánevního omezovat stahy močového měchýře.
Chirurgická terapie se užívá ve vzácnějších případech, kdy ostatní léčba selhala.
Kde hledat pomoc
Pokud lékař potíže pacientky zlehčuje, odmítá se potížemi s močením zabývat, je možné vyhledat přímo jedno z urologických/urogynekologických center (seznam na internetu – viz níže).
Pro pacienty, kteří potřebují poradit, je zřízena bezplatná telefonní linka 800 660 100, která je v provozu v pondělí až pátek od 16:00 do 20:00 hod.
Informace lze nalézt i na internetových stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz.
Základem diagnózy a sledování úspěšnosti léčby je mikční deník.
Vložit komentář