Lidem s těžkou epilepsií, kterým nezabírají léky a není pro ně vhodná operace mozku, pomůže léčba slabými elektrickými pulsy. Podobně jako kardiakům srovná nepravidelný chod srdce kardiostimulátor, zbrzdí stimulátor nenormální mozkové vzruchy v mozku epileptika, které jsou příčinou záchvatu. V Česku má epilepsii 100.000 lidí. Stimulátor by mohl pomoci 35.000 z nich, zatím ho má 320 epileptiků. Problém je v tom, že lékaři neposílají pacienty do center, kde by mohli operaci podstoupit.
„Lékaři většinou nemají přesnou informaci o tom, že i pro pacienta, kterého léčí neúspěšně 15 a více let a léky mu nezabírají, mohou něco udělat, aby se jeho stav zlepšil,“ řekl primář neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce Miroslav Kalina.
Stimulátor přitom nemocnému podle primáře výrazně uleví – znatelně sníží počet záchvatů a zvýší kvalitu jeho života. Necítí se tolik unavený, zlepší se mu pozornost, paměť i nálada. Centrum Na Homolce provedlo první implantaci v roce 1999, dosud dalo přístroj 70 pacientům. Na celém světě má přístroj 50.000 epileptiků. Ve světě dávají přístroj pacientům zhruba po dvou letech neúspěšné léčby, v Česku v průměru až za 17 let.
Stimulátor váží 16 gramů a jeho velikost je 4,5 x 3,2 x 0,7 centimetrů. Malým kožním řezem se vloží pod levou klíční kost, dalším malým řezem v levé části krku se na bloudivý nerv připojí elektroda a spojí se s přístrojem. Pacient si může magnetem sám spustit impuls, pokud cítí, že se blíží epileptický záchvat. Jinak přístroj vysílá pulsy preventivně.
Stimulátor a elektrody hradí zdravotní pojišťovny, stojí 310.000 korun. Životnost zařízení je deset let. Podle Kaliny však pojišťovny dlouhodobě spíše ušetří, protože u 40 procent nemocných se sníží po zavedení stimulátoru náklady na léky průměrně o 1500 korun měsíčně a o 50 procent klesne počet akutních hospitalizací kvůli záchvatům.
Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý doplnil, že epileptologické centrum je součástí širšího neuroprogramu. „Loni jsme otevřeli nový komplex operačních sálů s nejmodernější technologií, letos uvádíme do provozu nový Leksellův gama nůž, na nějž jsme dostali od státu 130 milionů korun. Na přístroji operujeme i epileptiky,“ řekl.
Vložit komentář