Lidem s těžkou epilepsií pomůže stimulátor, dává se v centrech

Lidem s těžkou epilepsií, kterým nezabírají léky a není pro ně vhodná operace mozku, pomůže léčba slabými elektrickými pulsy. Podobně jako kardiakům srovná nepravidelný chod srdce kardiostimulátor, zbrzdí stimulátor nenormální mozkové vzruchy v mozku epileptika, které jsou příčinou záchvatu. V Česku má epilepsii 100.000 lidí. Stimulátor by mohl pomoci 35.000 z nich, zatím ho má 320 epileptiků. Problém je v tom, že lékaři neposílají pacienty do center, kde by mohli operaci podstoupit.

„Lékaři většinou nemají přesnou informaci o tom, že i pro pacienta, kterého léčí neúspěšně 15 a více let a léky mu nezabírají, mohou něco udělat, aby se jeho stav zlepšil,“ řekl primář neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce Miroslav Kalina.

Stimulátor přitom nemocnému podle primáře výrazně uleví – znatelně sníží počet záchvatů a zvýší kvalitu jeho života. Necítí se tolik unavený, zlepší se mu pozornost, paměť i nálada. Centrum Na Homolce provedlo první implantaci v roce 1999, dosud dalo přístroj 70 pacientům. Na celém světě má přístroj 50.000 epileptiků. Ve světě dávají přístroj pacientům zhruba po dvou letech neúspěšné léčby, v Česku v průměru až za 17 let.

Stimulátor váží 16 gramů a jeho velikost je 4,5 x 3,2 x 0,7 centimetrů. Malým kožním řezem se vloží pod levou klíční kost, dalším malým řezem v levé části krku se na bloudivý nerv připojí elektroda a spojí se s přístrojem. Pacient si může magnetem sám spustit impuls, pokud cítí, že se blíží epileptický záchvat. Jinak přístroj vysílá pulsy preventivně.

Stimulátor a elektrody hradí zdravotní pojišťovny, stojí 310.000 korun. Životnost zařízení je deset let. Podle Kaliny však pojišťovny dlouhodobě spíše ušetří, protože u 40 procent nemocných se sníží po zavedení stimulátoru náklady na léky průměrně o 1500 korun měsíčně a o 50 procent klesne počet akutních hospitalizací kvůli záchvatům.

Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý doplnil, že epileptologické centrum je součástí širšího neuroprogramu. „Loni jsme otevřeli nový komplex operačních sálů s nejmodernější technologií, letos uvádíme do provozu nový Leksellův gama nůž, na nějž jsme dostali od státu 130 milionů korun. Na přístroji operujeme i epileptiky,“ řekl.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.