Aroma vánoc a vánoční splíny

Zatočte s vánočními splíny

Každá rostlina má v květech, listech, kořenech, lodyhách, semenech, kůře či smůle uloženy vonné látky ve formě kapiček. Rostliny zkrátka voní proto, že obsahují těkavé aromatické látky-vůně, které uvolňují do okolního prostředí. A hodí se skvěle proti vánočním splínům.

aromaterie proti vánočním splínůmPokud na vás lezou vánoční splíny a nepomůže vám ani článek  Štěstí napořád, pak zkuste aromaterapii. Vůně umí zatočit se chmury a pomohou proti vánočním splínům.
Vonné látky rostlin, nazývané éterické oleje nebo silice vám jistě zlepší náladu. Oleje obsahují typické vonné rysy;  jsou koncentrovanou živou podstatou a duší rostliny a jsou tak hlavními nositeli ozdravného účinku aromaterapie.

Blahodárný účinek vůní proti vánočním splínům

Když se do lidského organismu dostanou tyto vonné látky, změní se jeho fyziologické funkce-tlukot srdce, svalové napětí, rytmus A kromě toho všeho působí rovněž na náladu i emoce. Do lidského těla pronikají biologicky aktivní látky vůní dýcháním. Je prokázáno, že působení těkavých látek, které prošly dýchacím ústrojím, je dvacetkrát rychlejší a silnější než působení látek, které prošly trávicím traktem ve formě různých odvarů a nálevů. aromaterapie proti vánočním splínům

Aromaterapie

Je vynikajícím prostředkem pro rozšíření vonných a léčebných silic do ovzduší. Využívá se aromalapiček se svíčkou k odpařování vůně.

Nejprve je vhodnější nalít do misky teplou vodu (nesmí mít více než 50 stupňů Celsia), do ní nakapeme příslušný éterický olej, v množství jedna až 2 kapky na metr čtvereční místnosti, pak teprve zapálíme čajovou svíčku. Teplota vody v lampě nesmí dosáhnout bodu varu, protože by se zničily přirozené léčivé vlastnosti éterického oleje.

A jak na nás působí jednotlivé vůně?

Vyberte si tu svou proti vánočním splínům:
Cinnamon sticks isolated on white backgroundMyrta

Éterický olej z této rostliny je velmi vhodný pro sváteční chvíle s blízkými. Myrta má velmi rozjasňující, očišťující a povzbuzující účinky.

Borovice

Vůně borovice posiluje vitalitu, moudrost, pozitivitu a celkově harmonizuje.


Vanilka

Vanilková vůně uklidňuje, rozjasňuje, dodává chuť do práce, pomáhá zvyšovat sebedůvěru a navozuje klidnou atmosféru.
Skořice

Bez vůně skořice si ani snad vánoční čas neumím představit. Její teplé, kořeněné aroma dodává potřebnou energii a vitalitu.

Mandarinka

Mandarinkový éterický olej má nádhernou sladkou vůni. Jemně stimuluje psychiku, povzbuzuje nervovou činnost a zároveň uvolňuje a zklidňuje. Vnáší do života radost, optimismus a lehkost.

Levandule11

Éterický olej z levandule podporuje vlastní obranyschopnost organismu, zklidňuje, pomáhá při nervovém napětí, depresích, nespavosti. Tato silice pomáhá udržet emoční a duševní rovnováhu. Přináší vřelost, sebenaplnění a pohodu. Levandule je velmi oblíbenou vůní, je vhodná již pro novorozence.

Jasmín

Vůně jasmínu pomáhá zmírňovat pocity smutku, úzkosti, strachu. Dále ho můžeme s úspěchem použít napětí a nespavosti. Jasmín je takový balzám na duši.

Meduňka

Meduňka má nádherné citronové aroma. Celkově uklidňuje a harmonizuje, zlepšuje náladu.

Kadidlovník

Kadidlovník přináší uvolnění a pomáhá přijmout nové. Je vhodný pro dlouhé zimní večery.11111

Bazalka

Éterický olej z této jednoleté byliny má velmi zklidňující a uvolňující účinky. Vlastně celkově aktivizuje duševní činnost. Bazalka přináší takzvaně nový vítr do života.

Růžová palma111

Její aroma je svěží, jemně nasládlé. Celkově harmonizuje a zlepšuje náladu. Působí lehce sedativně.

Hřebíček

Vůně hřebíčku zvyšuje duševní i tělesnou výkonnost, rovněž se doporučuje při slabé vůli a nedůvěře.

Pomeranč

Aroma této rostliny se hodí při pocitech beznaděje, ztrátě sebedůvěry, vyčerpání. Vůně pomeranče pomáhá člověku získat určitý nadhled.

Bergamot

Bergamot je nízký strom se špičatými listy a velmi zajímavou vůní. Jeho plody jsou žluté, mají hruškovitý tvar a příjemnou nakyslou chuť. Éterický olej z bergamotu je doporučován při zvýšené náladovosti, úzkosti, neklidu, nespavosti a depresi. Bergamot vnáší do duše radost.

Jedlové šišky

Tato vůně má velmi hluboké působení. Je vhodná při celkově nervozitě, strachu, nespavosti, depresi. Vnáší klid do duše a tak odlehčuje nervové soustavě.

jalovecSantalové dřevo

Aroma santalu je exoticky orientální. Tato silice odstraňuje napětí a navozuje dobrou náladu.

Jalovec

Jalovcová silice má svěží, dřevité až borovicové aroma. Tato vůně odvádí splíny a dodává tělu potřebný klid a nadhled.

Růže damašskábegonia flowers and pippette. aromatherapy and spa

Aroma korunních plátků této růže má silně uklidňující a uvolňující účinky, také zvyšuje koncentraci pozornosti a vnímavosti. Růže damašská má vysokou léčitelskou hodnotu.

Vůně patří mezi životabudiče,  je nejen proti vánočním splínům, ale i při posilování vlastního štěstí. Nepodceňujte sílu rostlin a nenechte si znechutit Vánoce splíny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.