Apatie, ztráta zájmu o cokoli, deprese

Otázka

Dobrý den, je mi 45 let a mým problémem je skutečnost, že mě život vůbec nebaví. Nechci ráno vstát, nechci se mýt ani oblékat, nebaví mě televize, čtení, povídání s lidmi a na nic a na nikoho se netěším. Přestaly mě zajímat vlastní děti i celá rodina a jediné po čem toužím je jen spát. Více než měsíc jsem užívala Aurorix, ale bylo to čím dál horší. Antidepresivum na mě působilo zcela opačně, ale lékař se domnívá, že to není možné.

Odpověď

Bylo mi předepsáno jen na zklidnění, kvůli kožnímu problému. Předtím jsem depresemi netrpěla. Lék jsem před týdnem přestala brát, ale nechuť k životu mi zůstala. Je nějaká naděje, že se vše vrátí do normálu? Takovýto život žít nechci. Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Život se musí vrátit k normálu! Optimální by bylo najít lékaře, kterému důvěřujete a který by věřil vám vaše potíže. Deprese, ať už ji spustilo cokoli, třeba i lék, je choroba, která se musí léčit, a to nemusí být vždy jen léky, ale třeba i psychoterapií. Se svými potížemi nejste sama, asi 8 % lidí má tzv. „velkou“ celoživotní depresi a minimálně 25 % žen za svůj život prodělá alespoň jednu depresivní epizodu. Neváhejte, seberte všechny síly a vyhledejte psychologa nebo lépe psychiatra. Bude lépe.