Problémy s trávením nejsou příjemné, stejně tak se jim dá předejít, což je taková malá berlička pro nadcházející dny. Nadcházející svátky nejsou svátkem obžerství, ale díky návštěvám a setkávání se takovému plácání jednoho přes druhé moc nedá vyhnout. Příliš tučné nebo sladké jídla, nedostatek vlákniny a vitaminů, málo pohybu. To vše pak může zapříčinit bolení žaludku, střev, nadýmání, zácpu, nebo pálení žáhy.
Co zkusit na zácpu
Při zácpě jde o nepravidelné, mnohdy bolestivé vyprazdňování tvrdé stolice.
Co byste měli vědět: Zácpa je způsobena nevhodným jídelním stylem, doslova plácáním jednoho přes druhé pitným režimem samozřejmě vody nikoli alkoholu, který vás ještě více vysušuje, no a také pohybem. Pakliže máte zácpu, zafungují volně prodejné léky – změkčující, projímající, například Guttalax, Regulax, Bicacodyl, Fenolax. Zařaďte do jídelníčku více zeleniny a více nealkoholických nápojů. Pomohou i zakysané mléčné nápoje a na někoho dobře působí i sklenička teplé vody na lačný žaludek nebo ranní káva s mlékem. Jestliže vaše potíže nezmizí do týdně maximálně dvou, bude vás bolet břicho či najdete ve stolici krev, je nutná návštěva lékaře. Taková zácpa již není z nevhodného jídla, nebo problém s trávením,ale může značit vážnější potíže.
Zabírá na ni změna jídelníčku: místo sytých a těžkých jídel přidejte více zeleniny i ovoce, i dalších potravin bohatých na vlákninu – celozrnné pečivo, luštěniny, pšeničné otruby, vločky…
Zvyšte také přirozený pohyb.
V počátcích potíží fungují volně prodejné léky – změkčující, projímající, například Guttalax, Regulax, Bicacodyl, Fenolax.
Z bylin jsou pak účinná senna, len, jitrocel a z nich připravované projímavé či čisticí čaje, či rozpustná vláknina.
Na průjem pozor
Doba pro samoléčbu průjmů se udává přibližně 7 dní. Na průjem funguje více vody a speciální dieta. I když jde o banálně vypadající onemocnění víc jak 15 dnů se považuje za velmi alarmující a smrtelné– tolik ztracených tekutin už nedokážete doplnit a je nutný zásah lékaře.
Proto v případě, že překročíte týden či se ve stolici objevily nějaké varovné příznaky, například krev, neváhejte navštívit lékaře. Malé děti nebo senioři, kterým hrozí rychlejší dehydratace, musí navštívit lékaře dřív.
Jak se projevuje: Neobvykle častým vyprazdňováním velmi řídké stolice. Příčin může být mnoho od zkvašeného jídla přes vodu, výrazné koření, špatnou kombinaci potravin až po nadměrnou zátěž či stres.
Pomůžou vám různé léky: pro dospělé (Hylak forte kapky, Endiaron a jako prevence Lactobacillus. Do stravy přidat rýži, banán, vařenou mrkev a opravdu hodně pít ideálně minerální vody a neslazený černý čaj.
Nadýmání
Projevuje se nafouklým břichem i jeho bolestí. Vzniká v důsledku požití nadýmajících potravin (luštěniny, zelí…), zadržováním plynů a opět celkově špatnou skladbou stravy, nedostatkem pití, či pohybu, ale také stresem, spěchem. Příčinou ale mohou být i používání antibiotik, nevhodná hormonální antikoncepce či onemocnění a špatná funkce trávicích orgánů.
Změna jídelníčku – z luštěnin si vybírejte takové, které vám nadýmání nezpůsobuje: klasickou čočku třeba vyměňte za červenou nebo ji v době vánoc omezte.
Více se hýbejte, zkuste cviky na zlepšení peristaltiky střev a masírujte si břicho..
Čaj z fenyklu, heřmánku, meduňky, máty vám udělá jen dobře.
Z léků užijte třeba Spumex, Lefax, Orenzym.
Bolení břicha z přejedení a problém s trávením
Pokud jste se přejedli k prasknutí, na slehnutí je dobrá malá silná káva, pár lžiček chlazené Coca-coly, kousek feferonky, mátový čaj, plátky čerstvého jablka nebo ananasu. A pohyb na vzduchu vám také neuškodí.
Následky alkoholových oslav
Pokud jsem slavili a při tom nejedli jsou následky docela bolavé, při pití se vyplatí jíst maso i lehce tučné. Po ránu vám udělají dobře míchaná vajíčka, silný masový vývar. K pití je vhodný energetický nápoj a studená Coca cola po lžících. Pozor na lák od okurek, sice se může dostavit lehká náprava, ale překyselíte si žaludek, jednak vám kyselina vzniká rozkladem alkoholu a tím že jí do žaludku přidáte jej pouze zatížíte. Ideální je též banán a nebojte se lžičky medu.
Z léků lze užít Alcavit, nebo Prevento, které funguje jako aktivní uhlí, tedy navazuje škodlivé látky a dokáže snižovat dodat alkoholu na tělo. Na bolavou hlavu se vyhněte Acylpyrinu, který ředí krev stejně jako alkohol, a jste li náchylní na krvácení z nosu, může se vám krev spustit. Paracetamol zase poškozuje játra, které už tak trpí důsledkem alkoholu. A u Ibalginu hrozí krvácení stěn žaludku. Ideálně mokrý ručník na hlavu a vyspat
se. Na překyselený žaludek vypijte mléko.
A pozor ve stavu pijáckém, ale ani v tomto po akci nesedejte za volant. Zbytkový alkohol a únava budou pracovat za vás a neštěstí je na světě.
Vložit komentář