muž jí

Problém s trávením

Problémy s trávením nejsou příjemné, stejně tak se jim dá předejít, což je taková malá berlička pro nadcházející dny. Nadcházející svátky nejsou svátkem obžerství, ale díky návštěvám a setkávání se takovému plácání jednoho přes druhé moc nedá vyhnout.   Příliš tučné nebo sladké jídla, nedostatek vlákniny a vitaminů, málo pohybu. To vše pak může zapříčinit bolení žaludku, střev, nadýmání, zácpu, nebo pálení žáhy.

 

střeva

Co zkusit na zácpu

Při zácpě jde o nepravidelné, mnohdy bolestivé vyprazdňování tvrdé stolice.

Co byste měli vědět: Zácpa je způsobena nevhodným jídelním stylem, doslova plácáním jednoho přes druhé pitným režimem samozřejmě vody nikoli alkoholu, který vás ještě více vysušuje, no a také pohybem. rakovina tlustého střevaPakliže máte zácpu, zafungují volně prodejné léky – změkčující, projímající, například Guttalax, Regulax, Bicacodyl, Fenolax.  Zařaďte do jídelníčku více zeleniny a více nealkoholických nápojů. Pomohou i zakysané mléčné nápoje a na někoho dobře působí i sklenička teplé vody na lačný žaludek nebo ranní káva s mlékem.   Jestliže vaše potíže nezmizí do týdně maximálně dvou, bude vás bolet břicho či najdete ve stolici krev, je nutná návštěva lékaře. Taková zácpa již není z nevhodného jídla, nebo problém s trávením,ale může značit vážnější potíže.

Bramborový salátZabírá na ni změna jídelníčku: místo sytých a těžkých jídel přidejte více zeleniny i ovoce, i dalších potravin bohatých na vlákninu – celozrnné pečivo, luštěniny, pšeničné otruby, vločky…
Zvyšte také přirozený pohyb.
V počátcích potíží fungují volně prodejné léky – změkčující, projímající, například Guttalax, Regulax, Bicacodyl, Fenolax.
Z bylin jsou pak účinná senna, len, jitrocel a z nich připravované projímavé či čisticí čaje, či rozpustná vláknina.

Na průjem pozor

Doba pro samoléčbu průjmů se udává přibližně 7 dní. Na průjem funguje více vody a speciální dieta. I když jde o banálně vypadající onemocnění víc jak 15 dnů se považuje  za velmi alarmující a smrtelné– tolik ztracených tekutin už nedokážete doplnit a je nutný zásah lékaře.

Proto v případě, že překročíte týden či se ve stolici objevily nějaké varovné příznaky, například krev, neváhejte navštívit lékaře. Malé děti nebo senioři, kterým hrozí rychlejší dehydratace, musí navštívit lékaře dřív.
Jak se projevuje: Neobvykle častým vyprazdňováním velmi řídké stolice. Příčin může být mnoho od zkvašeného jídla přes vodu, výrazné koření, špatnou kombinaci potravin až po nadměrnou zátěž či stres.
Pomůžou vám  různé léky: pro dospělé (Hylak forte kapky, Endiaron a jako prevence Lactobacillus. Do stravy přidat rýži, banán, vařenou mrkev a opravdu hodně pít ideálně minerální vody a neslazený černý čaj.

 

Nadýmání

Projevuje se nafouklým břichem i jeho bolestí. Vzniká v důsledku požití nadýmajících potravin (luštěniny, zelí…), zadržováním plynů a opět celkově špatnou skladbou stravy, nedostatkem pití, či pohybu, ale také stresem, spěchem. Příčinou ale mohou být i používání antibiotik, nevhodná hormonální antikoncepce či onemocnění a špatná funkce trávicích orgánů.

 

Změna jídelníčku – z luštěnin si vybírejte takové, které vám nadýmání nezpůsobuje: klasickou čočku třeba vyměňte za červenou nebo ji v době vánoc omezte.
Více se hýbejte, zkuste cviky na zlepšení peristaltiky střev a masírujte si  břicho..
Čaj z fenyklu, heřmánku, meduňky, máty vám udělá jen dobře.
Z léků užijte třeba Spumex, Lefax, Orenzym.

 

Bolení břicha z přejedení a problém s trávením

Pokud jste se přejedli k prasknutí, na slehnutí  je dobrá malá silná káva, pár lžiček chlazené Coca-coly,  kousek feferonky, mátový čaj, plátky čerstvého jablka nebo ananasu. A pohyb na vzduchu vám také neuškodí.

 

Následky alkoholových oslavpití alkoholu

Pokud jsem slavili a při tom nejedli jsou následky  docela bolavé, při pití se vyplatí jíst maso i lehce tučné. Po ránu vám udělají dobře míchaná vajíčka, silný masový vývar. K pití je vhodný energetický nápoj a studená Coca cola po lžících. Pozor na lák od okurek, sice se může dostavit lehká  náprava, ale překyselíte si žaludek, jednak vám kyselina vzniká rozkladem alkoholu a tím že jí do žaludku přidáte jej  pouze zatížíte. Ideální je též banán a nebojte se lžičky medu.zvrací

Z léků lze užít Alcavit, nebo Prevento, které funguje jako aktivní uhlí, tedy navazuje škodlivé látky a dokáže snižovat dodat alkoholu na tělo. Na bolavou hlavu se vyhněte Acylpyrinu, který ředí krev stejně jako alkohol, a jste li náchylní na krvácení z nosu, může se vám krev spustit. Paracetamol zase poškozuje játra, které už tak trpí důsledkem alkoholu.  A u Ibalginu hrozí krvácení stěn žaludku. Ideálně mokrý ručník na hlavu a vyspat
se. Na překyselený žaludek vypijte mléko.

 

A pozor ve stavu pijáckém, ale ani v tomto po akci nesedejte za volant. Zbytkový alkohol a únava budou pracovat za vás a neštěstí je na světě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.