Co je to štěstí? Muška jenom zlatá…. Co to ale přesně znamená? Jak najít štěstí? Nehledejte ho, ale vytvořte ji jej. Není to tak obtížné, chce to jen trénink.
Jak být šťastný je otázka emocí. Nikoli pocitů, ale emocí, které plně ovlivňuji naše jednání a stav. To co opravdu cítíme i to co opravdu děláme. Prvním předpokladem pro sebepoznání je vytvářet si vlastní názory. Nepřejímat mínění většiny. A rozhodovat se podle sebe. (Pokud možno moc ubližovat ostatním).
Emoce
Emoce nás upozorňují, že máme potřeby jako žízeň, hlad, bolest, hlad, strach, radost… apod. Tím vypovídají o tom, jak se cítíme v těle, a varují nás například před nebezpečím. Na rozdíl od pocitů, které už vyjadřují náš přístup k prožívané realitě Tyto jsme se naučili prostřednictvím vlastních zkušeností během našeho života, jsou emoce vrozené a trvanlivé.
Ale platí, že právě pocity dokáží zesílit naše emoce a většinou to jsou ty negativní. Stane li se nám něco velmi nepříjemného posilujeme stav myšlenkami typu proč zrovna já, co si o mě lidé pomyslí, a jak budu zítra vypadat když pořád brečím a nevyspím se.
Tyto myšlenky vyvolají pocity z prožité skutečnosti, jsou to tedy naučené zkušenosti:
Ano vím, že když dlouho brečím mám oteklé oči, vím, že když mě něco moc trápí v noci nespím, to jsem už zažila a ráno mě z toho bolel žaludek padala my hlava únavou, byla jsem nervózní a roztěkaná.
Prostě odrážejí naše obavy do budoucnosti. Není to ale realita přítomného okamžiku. Minulost může být dávno zkreslená, budoucnost ještě neexistuje a dost možná bude jiná, než jak si ji představujeme.
Všichni určitě známe ten pocit, když máme jít někam, kam se nám nechce, třeba na vánoční večírek pořádaný manželovou šéfovou. Jen si na to vzpomeneme, hned nám naskakuje husí kůže. Jé to bude nuda a hostitelka je taková sebestředná a mluví jak kolovrátek, a bude podávat zase ty její veganský dobroty jako loni. Prostě naše mysl už vybudovala předsudky, které automaticky blokují emoce a my jdeme na slíbenou oslavu otrávení a naštvaní.
Při tom se stane, že na večírku bude všechno jinak, catering zajistí vyhlášená restaurace,my sekáme se s báječnými novými lidmi a nakonec se nebudeme moc ani rozloučit, kolik máme společných zájmů a co jsme si ještě nestihli říct.
Znamená to nedat tolik na to, co nám sdělují naše myšlenky, ale těšit se, co nám ten večer přinese nového.
Jak to udělat ? Prostě chce to trénink.
Jak na štěstí
Pokud se rozhodnete trochu prozkoumat své emoce, stanovte si jeden den, nejlépe o víkendu, kdy nejste v práci, a pozorujte své emoce: to, co opravdu cítíte, to, co se děje v těle, aniž byste to jakkoli kontrolovali, upravovali, hodnotili.
- Uvědomujte si postupně prostřednictvím smyslů, vše co nás obklopuje. Vnímejte vše okolo sebe, zaposlouchejte se do zvuků, zapojte čich, uvědomte si vůně, pachy i to, jak se cítíte, jak vám je.
- Uvidíte, jak lehce vám bude. Vyzkoušejte a udělejte si vlastní zkušenost. Pokud na konci dne uvidíte, že je vám dobře, lehce nebo i radostně, nikdo vám nebrání takový den zase někdy zopakovat. Je to trénink, a tréninkem se pozornost k vlastním emocím zlepšuje.
- Během vašeho dne „na zkoušku“ nikam nespěchejte, řekněte si, že kdybyste byli nemocní, také byste nic nedělali. Také si pozorně uvědomujte, co cítíte v každé části svého těla. Můžete se zrelaxovat i nezaujatým sledováním dechu. Když ucítíte negativní emoci, pokuste se jí postavit čelem. Nepotlačujte ji, neutíkejte od ní, ale uvědomte si ji, radí uznávaná psycholožka, lektorka a koučka Monika Stehlíková.
Když to uděláte, získáte tím větší sebeúctu, sebevědomí a odvahu. Porostete. Pokud si plně uvědomíte svoji negativní emoci a přijmete fakt, že se vám děje, bude se postupně zmírňovat, až jednou třeba zmizí úplně.
Postupným tréninkem zjistíte změny.
- Budete žít a rozhodovat se podle sebe a budete si svým rozhodnutím jisti.
- Nebudete se ztrácet v událostech, ale budete nad nimi mít kontrolu.
- Nikdo na vás nebude moct vyvíjet nátlak ani vás k něčemu nutit, neboť to vždy proberete sami se sebou a pak se podle toho zachováte.
- Budete mít dostatek síly říct v klidu a bez podrážděnosti NE.
- Budete dělat to, co vás opravdu baví a naplňuje, a ne jen věci z povinnosti.
- Nebudete tím, kým si myslíte, že si druzí myslí, že jste, ale jste vlastní osobností.
Skočte si ke štěstí
A ještě více podpoříte své štěstí tím, že si třeba zaskáčete, jen tak nebo přes švihadlo. A když nemůžete skákat zatančete si. Jakýkoliv pohyb, alespoň deset minut, vám totiž zvýší hladinu serotoninu, endorfinu i dopaminu, tedy hormonů štěstí. V souvislosti s hormony jsme již psali článek Od kávy přes melatonin na psychiatrii. Zasmějte se od srdce a přivoňte k vanilce.
Tohle všechno je vlastně nic a při tom to dokáže divy.
Budete se cítit skvěle!
Vložit komentář