Osteochondróza

Otázka

Trápí mě osteochondróza. Mám 61 roků a chtěla bych  poprosit o vysvětlení CT a také o radu jak zmírnit bolesti:  Výstup z  CT a jejich zpráva zní: „Skelet: výrazná osteochondróza s vakuovým fen. L4/5, ojedinělé Schmorlovy uzly“.

Odpověď

Jde o degenerativní změny v bederní páteři – konkrétně výrazné poškození meziobratlové ploténky mezi 4. a 5. bederním obratlem. Schmorlovy uzle svědčí o tom, že jste v mládí prodělala Scheuermannovu chorobu (ta je způsobena zátěží páteře třeba při rychlém růstu).
Osteochondróza je velmi pokročilá (o tom svědčí tzv. vakuový fenomén). Řešení je dvojí – odstranit zbytky ploténky operací a pevně spojit oba bederní obratle, druhý postup je nechat ploténku zaniknout a nechat srůst obratle. Tento bolestivý stav může trvat dlouho. Tady už rehabilitace mnoho nezmůže. Byla bych pro chirurgické řešení a pak rozhýbat zbytek páteře fyzioterapií, tedy cvičením.

 

Více se o osteochondróze dozvíte v článcích na našich stránkách   o nemoci plotének jsme psali nedávno v článku  Nemoc ploténky-Scheuermannova choroba , a více o tématu a radách nabízíme v odpovědích poradny, jak se léčí osteochonróza.

Víte, jak …

vzniká osteochondróza? Je způsobena dočasným přerušením výživy kostí, zejména její koncové části (epifýzy), následným vznikem nekrózy („mrtvé“ tkáně) a opětovným růstem s kostí. Jsou to vlastně přirostlé anomálie kostí, které na konci kosti vytváření zvlnění, znemožňující plné zasazení kloubu do kloubní jamky a omezující pohyb kosti v kloubní jamce.

páteř a její změny