Roztroušená skleróza a její progrese

Otázka

Dobrý den , je mi 49 let léčím se pro RS již 14 let, jsem celkem v pohodě, až teď poslední 2 roky, se začíná roztroušená skleróza horšit a protože mi z léků skoro nic nevyhovuje, beru jen Imuran 0. 25mg a medrol 4/8 mg, chodím na rehabilitaci, mám velké bolesti krční i bederní páteře, vystřeluje mi to do pdk a teď ještě se přidalo to nesnesilné brnění obou dk což ještě doplňuje ledové nohy , můžete mi poradit proč to je?

Odpověď

Doposud měla vaše roztroušená skleróza charakter relaps – remitentní (ataka a klid), po čase však u mnoha pacientů dochází k tzv. sekundárně-progresivní formě, a to znamená, že příznaky postupně přibývají a zhoršují. V prvních letech má roztroušená skleróza (RS) zánětlivý charakter a v té době lze hodně léčebně ovlivnit (zejména glatiramer acetátem nebo interferony beta), když se toto období zanedbá, pak dříve dochází k nárůstu degenerativních změn v mozku (přibývání lézí a úbytku mozkové tkáně) zhoršování potíží a změně na progresivní formu. V posledních dvou letech přišly i do ČR nové a velmi účinné léky. Poraďte se v RS centru o tom, zda by pro vás nebyly vhodné (existují již i v tabletách).

 

Víte, co je …

Roztroušenou sklerózou, trpí v roce 2015 v České republice zhruba 20 tisíc lidí na celém světě jich je 2,5 milionů. Přesto stále existují mýty a zbytečné obavy před touto nemocí, které nové pacienty zbytečně mystifikují a trápí. Ano RS, je nevyléčitelná, ale také se s ní dá dobře žít.

Více informací o této nemoci naleznete v našich článcích  Mýty-roztroušená skleróza  a  Roztroušená skleróza-léčba není jen o lécích nebo v článku o zkušenostech s nemocí pacientky s RS Známá a stále tajemná „ereska“.

 

vývoj roztroušené sklerózy
vývoj roztroušené sklerózy v čase ( L. Faigl, Progrese u forem RS)