Zánět šlach

Otázka

Je to zánět šlach?

Je mi 68 let, bolí mě kolena a kyčle, zejména v noci. Ortoped mi naordinoval na 2 měsíce prášky – Melovis 15, že mám zánět šlach. Klouby prý mám v pořádku. Léky jsem žádné předtím nebrala i když mám diagnostikovanou cukrovku/na dietě bez cukru/ a bronchiální astma. Před léty jsem se léčila na zánět žaludku a žalud.vřed. Prášky jsem užívala 3 dny. Měla jsem návaly, bolesti hlavy, nevolnost a závratě, tak jsem je vysadila. Prosím, lze zánět šlach či vaziva léčit nějak šetrněji, než polykáním prášků? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Základním léčebným prostředkem při zánětu šlach je klid (fixace obvazem, ortézou nebo dokonce sádrou). Meloxikam bych k vaší žaludeční anamnéze také nedoporučovala. Existuje mnoho gelů například s diklofenakem, které působí lokálně (pokud se aplikují jen na místa bolesti, ne na velké plochy). Zánět šlach trvá 6 týdnů, když se vše hojí tak, jak má.

 

Další rady na ošetření nemocných kloubů, léčbu na bolesti kyčlí i na zánět šlach lze najít v našich článcích i poradně 

Víte, že …

Vlivem příliš velkého zatížení se šlacha napíná a je nucena k příliš velké práci. To vede k jejímu zánětu (tzv. tendinitis). Zánět šlach je bolestivé onemocnění, které se léčí klidem po dobu 6 týdnů. Při přetěžování šlachy se po čase může vytvořit vrstva jizevnaté tkáně, která je méně pružná než sama šlacha. Pokud je zanícená šlacha nadále zatěžována, může se natrhnout nebo prasknout. Známkou toho je tupá nebo ostrá bolest kdekoli v oblasti šlachy. Dále je to omezená pružnost kloubu, zarudnutí nebo zahřátí v bolestivé oblasti, uzlík (vyvýšenina tvořená jizevnatou tkání), který je možno nahmatat na šlaše, a praskavý zvuk (tření jizevnaté tkáně a šlachy) při pohybu.