Popraskané koutky úst

Otázka

je mi 51 let a již 5 let trpím nekonečnými problémy s koutky úst. Mívám je, kromě asi 5 měsíců, po celý rok. Neustále se situace zhoršuje, místy to vypadá na ekzém. Vyzkoušela jsem úplně vše na popraskané koutky úst – doplnění vitamínů, změna stravy, omezení sladkého, čištění organismu, beru ostropestřec, vystřídala jsem 4 kožní lékaře, měla všechny možné i nemožné mastičky na popraskané koutky úst, čínské byliny, ajurvédské čaje. V červnu t.roku jsem byla na rozboru krve-nic nenormálního. Prosím o radu, jsem zoufalá. Děkuji.

Odpověď

Napadají mne dvě možné příčiny. První z nich je tzv. periorální dermatitida, která je lokalizovaná do oblasti koutků úst. Největší chybou tu je aplikace kortikoidů a jakýchkoli kosmetických přípravků. Léčba spočívá v tzv. zero terapii (tedy nulové). Doporučuje se pouze zklidňovat zánět (například odvarem z čaje, slabý – světle růžový roztok hypermanganu, nebo Jarishův roztok – ale snášenlivost je individuální) a na popraskané koutky úst jen bílou vazelínu či synderman (v lékárně), prostě tzv. indiferentní mast.

Druhá, vzhledem k věku může jít o syndrom suchých sliznic při poklesu hormonálních hladin s blížícím se klimakteriem. Léčba je v podstatě stejná.

A ještě jedna: chronická mykóza, která je zpravidla velmi úporná a vzdoruje léčbě, takže bývá nutné léčit i celkově: tabletovými antimykotiky.

Dlouhodobě užívejte thiamin a riboflavin, a především vitamin D (nechte si předepsat Vigantol a berte 4 kapky denně).

„Očista“ organismu je obecně vžitý nesmysl. Odlehčí maximálně peněžence. Pokud máte krev v pořádku, není nutné „detoxitovat“ organismus.