Přestože průjmová onemocnění bývají často podceňována, mohou způsobit těžkou dehydrataci, selhání ledvin i celkový kolaps organizmu. Mimořádně nebezpečná mohou být pro děti, u kterých jsou nejčastější příčinou infekčního průjmu rotavirové infekce. Každoročně v ČR zasáhnou více než 150 000 dětí. Rotaviry jsou totiž velmi odolné viry odolávající většině čisticích prostředků. Přenášejí se nejen osobním kontaktem, ale nákaza číhá na děti i na oblíbených hračkách, na kterých virus dokáže přežít až 10 dní.
Rotaviry ohrožují zejména kojence a děti do dvou let, u kterých mohou způsobit těžkou dehydrataci, která může vést až k úmrtí kojence. Nejtěžší průběh mívá první prodělaná infekce. Světová zdravotnická organizace proto doporučila všem zemím zavést na svém území preventivní očkování pro kojence (doporučení je dostupné na webu odborné společnosti: www.vakcinace.eu).
„Rotavirovým nákazám lze účinně předcházet pomocí vakcíny, která se podává ve formě sladkého roztoku ústy. Zkušenosti ze zahraničí ukázaly, že očkování je bezpečné a země, které očkování přijaly, zaznamenaly pokles případů průjmových onemocnění a pokles počtu hospitalizovaných dětí. Proto Česká vakcinologická společnost ČLS JEP vydala doporučení očkovat zdravé kojence co nejdříve od 6 týdnů věku,“ říká předseda společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.
Příspěvek na očkování poskytuje rodičům například pojišťovna VZP.
Hrozí dehydratace i selhání ledvin
Infekční průjem může u dítěte způsobit těžkou dehydrataci, která může vyústit až ve ztrátu vědomí, selhání ledvin a kóma. Přestože většina dětí překoná infekci v domácím ošetření, asi 4 tisíce dětí mladších 5 let jsou ročně pro infekční průjmy v České republice hospitalizovány, a přibližně 40 tisíc případů dětí s infekcí vyžaduje lékařskou péči. 35 % procent všech hospitalizovaných dětí je dokonce umístěno na jednotce intenzivní péče. V nemocnici pak dítě zpravidla podstoupí žilní rehydrataci pro doplnění tekutin a minerálů. Výjimečně (0-1 případ/rok) i v České republice dochází k úmrtí dítěte na rotavirovou infekci.
Infekční průjmová onemocnění u dětí:
- Způsobují odvodnění organismu a narušení rovnováhy iontů a minerálů.
- Zpravidla stačí domácí ošetření, těžší případy však vyžadují i hospitalizaci v nemocnici.
- Typické příznaky jsou zvracení, vodnatý průjem a teplota.
- Nejčastější důvod hospitalizace s infekčním průjmovým onemocněním u dětí jsou rotavirové nákazy.
- Rotavirovým onemocněním lze předcházet očkováním, kdy se imunizační složka podává ve formě kapek do úst dítěte.
Použité zdroje:
1) Acheson D. Foodborne diseases update: Current trends in foodborne diseases. Medscape Infectious Diseases, 2001, http://id.medscape.com/Medscape/ID/journal/2001/v03.n0../mig-pnt-mid1017.ache.htm
2) Cost burden of rotavirus gastro-enteritis in Czech Republic, Final Report. CEEOR Institute s.r.o., 2013, data on file
Vložit komentář