Letní otrava

Nemyslíme tentokrát nudu dovolené, která propršela, ani nevydařený pobyt u moře, ale skutečnou otravu – z potravin.

Každé roční období má své typické choroby. V zimě je to spíše kašel a rýma, v létě zažívací potíže a otravy – jak „zkaženým“ jídlem, tak skutečnými jedy – například v zelené muchomůrce nebo tzv. klobásovým jedem – botulotoxinem.

Bacily ve střevech

Ve všech potravinách jsou bakterie, ne všechny jsou škodlivé a malé množství škodlivých bakterií nemusí ještě vyvolat potíže. Kyselé žaludeční šťávy menší množství zlikvidují. Onemocnění, které způsobí choroboplodné zárodky v jídle, nejsou otravou v pravém slova smyslu, ale infekčním onemocněním, kdy mikroorganismy vyvolají v žaludku a střevech zánět, stejně jako jiné bacily a viry vyvolávají třeba zápal plic nebo angínu.

V teple letních měsíců se bakterie rychleji množí a snadněji se tak vytvoří dostatečná dávka k tomu, aby propukla choroba.

Na co si dát pozor:

Nejčastějším původcem střevních infekcí jsou v ČR salmonely (zejména ve výrobcích ze syrových vajec) a bakterie jménem Campylobacter jejuni, jejímž nejčastějším zdrojem je nedostatečně zpracované kuřecí maso. Dalšími nebezpečnými potvůrkami jsou shigelly (zejména z nedostatečně omyté zeleniny, melounů), některé typy Escherichia coli (mnoho typů v klidu a míru obývá normálně zažívací trakt), které mohou být v masných výrobcích. Zdrojem těchto a mnoha dalších může být kontaminovaná (nepitná) voda, mořské plody a zmrzlina.

Příznaky jsou dobře známé – bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem a mnohdy i zvýšená teplota.

První pomoc – studené minerálky po lžičkách, studený čaj. Když ustane zvracení, pak podáváme dostatek tekutin, aby se co nejdříve nahradily ztráty vody. Voda by měla být pitná (převařená), přislazená a lehce osolená. Prvních 24 hodin je lépe vynechat jakékoli jídlo, pak podáváme kašovitou a nedráždivou stravu – rýžový odvar, rozmačkané banány, jablka, bramborovou kaši bez mléka a tuku, později i starší pečivo.

Nemoc ze zanícených rukou

Z drobných zhnisaných poranění (třeba i personálu v restauraci) se do potravy dostanou stafylokoky (bakterie způsobující hnisání). Ty se pomnoží – zejména sladké vaječné krémy, domácí zmrzliny a majonézové saláty jim svědčí – a vyloučí větší množství tzv. enterotoxinu. Tuto chorobu lze považovat již za otravu bakteriálním jedem. Enterotoxin vyvolá dramatické příznaky – prudké zvracení, bolesti břicha a průjem, leckdy i zvýšenou teplotu.

Příznaky však obvykle v řádu hodin odezní bez specifické léčby. Stačí klid na lůžku a tekutiny. Pouze u chronicky nemocných a malých dětí (a to platí i pro střevní infekce) tu hrozí nebezpečí metabolického rozvratu z velkých ztrát tekutin. Ti by měli vyhledat odbornou pomoc. Lékaře přivoláme i tehdy, když se stav do tří dnů nelepší, případně objeví-li se vysoká horečka, silné a stupňující se bolesti hlavy, poruchy vědomí, nebo když silné zvracení neustává.

Těhulky pozor

Existuje bakterie jménem Listera monocytogenes, které se dobře vede i v chladničce (kolem 4 stupňů Celsia), a která může vyvolat potrat (v nižším stupni gravidity), ev. poškodit plod, přičemž těhotná nemusí mít nikterak závažné příznaky infekce.

Listerie monocytogenes se vyskytuje v odpadních vodách, půdě a výkalech zvířat. I zdravá zvířata mohou být bacilonosičem a v případě přípravy pokrmů bez dostatečného tepelného opracování může dojít k nákaze. Ke kontaminaci potravin může dojít i po jejich přípravě či v průběhu přípravy, například se může jednat o různé druhy sýrů (zejména plísňové), majonézových salátů, paštik atd.  

Listerie nemusí u zdravých vyvolat žádné onemocnění, ale infekce touto bakterií může končit i smrtelně.
K příznakům patří horečka, bolesti svalů a někdy nechutenství a průjem. Pokud se infekce rozšíří do nervového systému, tak se zpravidla zhorší bolest hlavy, dostaví se zmatenost, křeče.

Léčba spočívá v podávání antibiotik. Nutno vyhledat lékaře.

Botulotoxin

Říká se mu klobásový jed a jde o tu samou látku, kterou se vyhlazují vrásky. Patří k deseti nejprudším jedům a mnozí jej považují za vůbec nejnebezpečnější jed. Jde o produkt bakterie – Clostridium botulinum, která může být přítomna v nedostatečně konzervovaných potravinách, tzv. polokonzervách či doma zavařovaných masných a zeleninových jídlech.

Příznaky se nedostaví hned, ale teprve tehdy, až se toxin dostane do nervového systému, kde blokuje látku (acetylcholin), která umožňuje přenos nervového vzruchu. K tomu dojde za 1 – 3 dny. Proto k příznakům nepatří nevolnost a zvracení, ale rovnou obrny a další neurologické příznaky: dvojité vidění, pokles očních víček, potíže při polykání, zvýšené slinění a následné obrny všech svalů, včetně dýchacích. Choroba končí zástavou dýchání a srdeční činnosti. V České republice se vyskytují 3 až 4 prokázané případy ročně.

Specifická léčba botulismu spočívá v opakovaném nitrosvalovém podávání specifického imunoglobulinu. S léčbou je třeba začít co nejdříve a je nutné léčit i osoby, u nichž existuje podezření z této otravy (například jedly stejné jídlo). Toxin, který se ještě nevstřebal do těla, se odstraňuje výplachem trávicího traktu. Nutná je hospitalizace na specializovaném pracovišti!

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.