Odbornice radí jako novoroční předsevzetí začít zdravě snídat

Mezi novoroční předsevzetí by lidé měli zařadit i to, že začnou zdravě snídat. Pokud se totiž chtějí zbavit nadbytečných kilogramů, mají větší naději na úspěch. Radikální plány, že do léta zhubnou deset, dvacet kilo, k cíli nevedou. Pravidelná a vyvážená snídaně se velmi často projeví úbytkem kilogramů, a přitom není závazek tak radikální, aby nebylo možno ho dlouhodobě dodržovat, řekla nutriční terapeutka Karolína Hlavatá.

Začátek roku je podle ní ideální dobou, kdy si člověk může „najít“ své oblíbené méně kalorické potraviny a naučit se je pravidelně jíst. Nemusí se zbytečně omezovat, ale měl by vybírat podle zdravého rozumu. „Šlehačkový dort asi nebude to nejzdravější, celozrnná sušenka plná cereálií bude určitě lepší. Naučte se jíst pravidelně a hlavně pozor na to, abyste během dne neměli hlad – hladověním se totiž nehubne,“ upozornila odbornice.
Přísným omezením jídla se sice rychle shodí požadovaný počet kilogramů, ale jakmile se člověk vrátí k původnímu jídelníčku, rychle svá kila nabere zpět. Navíc nevyváženou dietou oslabí organismus a ztratí svalovou hmotu, zatímco tukové zásoby si tělo uchová.
„Pokud tedy chcete nastálo shodit nadbytečná kila, musíte trvale změnit jídelníček tak, aby to pro vás nebylo velké trápení. Ideální je zařadit hodně zeleniny, ovoce, celozrnných a mléčných výrobků, cereálií a tekutin,“ poradila odbornice.
Lidé se podle ní dopouštějí při hubnutí často té chyby, že nesnídají. Přitom právě snídaně patří mezi nejdůležitější jídla dne. „Po celonočním hladovění doplní snídaně energii. Kdo nesnídá, je během dopoledne více unavený a méně výkonný. Lékařské studie navíc prokazují, že u lidí, kteří nesnídají, je větší riziko vzniku nadváhy nebo obezity,“ uvedla Hlavatá.
Správná snídaně by podle ní měla tvořit 20 až 25 procent denního energetického příjmu a měla by obsahovat obiloviny, například cereální sušenky, dále mléčný výrobek, například jogurt, a také ovoce nebo zeleninu a dostatek tekutin. K pití je vhodná ovocná šťáva ředěná vodou nebo čaj.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.