Aspirin na kocovinu nepomáhá, tvrdí bořiči vědeckých mýtů

Ti, kdo si myslí, že za kilogramy nabrané během vánočních svátků může hodování pozdě večer, nebo že děti, které sní hodně sladkostí, zlobí, se mýlí. A brát si aspirin na kocovinu, kterou si leckdo může přivodit na vánočním večírku, je prý nesmysl. Aspoň to podle agentury Reuters tvrdí v časopise British Medical Journal dvojice vědců z lékařské fakulty Indianské univerzity.

Čas Vánoc a konce roku je pro Rachel Vreemanovou a Aarona Carrolla příležitostí „posvítit si“ na některé zažité „pravdy“. Procházeli starší vědecké studie a na internetu pátrali po důkazech, které by potvrdily, nebo vyvrátily tvrzení, jako že rostlina označovaná jako vánoční hvězda je jedovatá. Není.
Dalším omylem je podle nich přesvědčení mnoha rodičů, že když děti snědí mnoho cukroví, budou hyperaktivní. Vreemanová s Carrollem tvrdí, že tomu tak není, že to tak jen maminkám a tatínkům připadá. „Ať si rodiče myslí, co chtějí, cukr nemůže za to, že jejich děti jsou nezvladatelné,“ uvádějí.
Další mýtem je podle nich to, že většina tělesného tepla uniká hlavou, a lidé se proto, když začne mrznout, chumlají do huňatých čepic. „Kdyby to byla pravda, bylo by lidem zima stejně, ať by šli ven bez kalhot nebo bez čepice,“ vysvětluje Vreemanová a Carroll. „Ale je přece jasné, že to tak není,“ dodávají.
A zklamou i ty, kteří za nejlepší léčbu neblahého stavu po prohýřené noci považují aspirin. „Na internetu se dá najít nekonečné množství receptů pro prevenci nebo léčbu kocoviny,“ říkají vědci a jako příklad „lidového léčitelství“ uvádějí aspirin, banány nebo drožďovou pomazánku. „Neexistuje ale žádný vědecký důkaz, který by doložil účinnou prevenci nebo léčbu kocoviny,“ vzkazují vědci lidem, kteří si chtějí od nepříjemných následků bujarého večírku pomoci jinak než abstinencí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.