Průjem u dětí

Průjem je pro dospělého nepříjemný, ale až na výjimky, například těžce probíhající infekční onemocnění, které představuje třeba cholera či těžce probíhající shigelóza, je málokdy opravdu nebezpečný či život ohrožující. Problematika dětských průjmů je v určitém ohledu odlišná.

Rozdíly jsou tím větší, čím menší dítě onemocní. Teprve u dětí školního věku probíhají průjmová onemocnění podobně jako u dospělých. V rozvojových zemích jsou následky infekčních průjmových onemocnění nejčastější příčinou úmrtí u dětí do 5 let.

Průjmy novorozenců, kojenců a malých batolat

Nejčastější příčinou jsou bakteriální a virové infekce. Ta se podílí spolu s hypoxickou epizodou a dalšími vlivy na rozvoji tzv. nekrotizující enterokolitidy, která postihuje především novorozence s nízkou porodní hmotností – nedonošené. Toto onemocnění se projeví změnou charakteru stolice a patologickou příměsí krve. Příznakem je vzedmuté bříško a postupně se rozvíjí ileózní stav. V postižené části střeva dochází k hluboké nekróze vedoucí někdy až k proděravění střeva a následnému rozvoji těžké sepse.

Dyspepsií je v medicíně dospělých myšlena porucha zažívání, projevující se například krkáním, pocitem plnosti, mírným pálením žáhy a podobně. Dyspepsie, má-li ještě přívlastek toxická, je v pediatrii starší označení pro zlý sen a hrozbu lékařů kojeneckých oddělení. Tímto výrazem se označovala akutní gastroenteritida s výraznou dehydratací dítěte. Právě ztráta tekutin je to, co kojence nejvíce ohrožuje a navíc k ní dochází snáze než u větších dětí a dospělých. U kojenců je „obrat“ vody v těle až třikrát rychlejší než v pozdějším věku. Když se k fyziologickým ztrátám přidají ještě patologické v důsledku častých vodnatých stolic, zvracení a horečky a současně jsou zastaveny veškeré příjmy – pak k vážné dehydrataci narušující vnitřní prostředí může dojít i v průběhu několika hodin. S dehydratací jde ruku v ruce porucha iontové i acidobazické rovnováhy, což obvykle ještě zhoršuje průběh onemocnění. Nejčastější příčinou těchto stavů jsou enteropatogenní kmeny E. coli, Campylobacter jejuni, salmonely, rotaviry, enteroviry, coronaviry a další. Do dětského organismu se dostávají oro-fekální cestou – kontaminovanými předměty, stravou a uvažuje se i o přenosu vzduchem.

O závažném stupni dehydratace svědčí sníženy kožní turgor (napětí), to znamená, že kožní řasa zůstává a spontánně se ihned nevyrovná, vpadlá velká fontanela, zapadlé oči, letargie. To jsou známky, kdy není možné uvažovat o ambulantní léčbě, protože stav vyžaduje parenterální přívod tekutin a úpravu vnitřního prostředí. O léčbu v domácím prostředí se můžeme pokusit za předpokladu, že matka je schopna spolupráce, v případech, kdy nejsou zjevné žádné známky deficitu tekutin. V první fázi terapie bývá obvykle nezbytné na několik hodin vysadit krmení mlékem a nahradíme je pouze dětským čajem nebo rehydratačním roztokem (RPR dle WHO). Tato fáze by měla být co nekratší především u kojených dětí. Jakmile je dítě schopné pít (udrží tekutinu v žaludku) lze obvykle pokračovat v kojení. Nekojené děti by měly dostat dietní mléko (bezlaktózové), i když jsou ještě řidší a častější stolice. Deficit tekutin by měl být hrazen optimálně RPR roztokem. Starší kojenci mohou dostat rýžový odvar, odvar z mrkve nebo obilnin. Stolici pomůže upravit Smecta (čištěný jíl).

Infekční průjmy kojenců jsou, jako všechny infekce, nakažlivé a proto by rodiče měli být poučeni o dodržování hygienických opatření.

Ne každý kojenecký průjem je však infekční. Příčinou může být i nesprávně připravovaná strava, či celková onemocnění. Kojené děti mívají stolici řidší a někdy i po každém kojení a přesto se o nejedná o průjmovité onemocnění.

Pokud nedojde do 14 dnů k úpravě stolic, mělo by to vzbudit podezření, že se může jednat o příznak onemocnění, jakým je například mukoviscidóza, celiakie (při stravě obsahující lepek), nesnášenlivost laktózy, bílkovin kravského mléka či vzácnější metabolická onemocnění.

Průjmové onemocnění dětí starších jednoho roku nevede zpravidla tak rychle k dehydrataci. Zásad léčby jsou podobné: Na 12 hodin dítě přijímá jen tekutiny, pak postupně zařazujeme nemastnou a raději nemléčnou kašovitou stravu (škrábané jablko, rýžovou polévku – bez jíšky, vodovou bramborovou kaši) a pomalu přecházíme na nedráždivou a jen lehce omaštěnou dietu s dostatkem tekutin.

Dětem do jednoho roku je možné podat Smectu. Pro předškolní děti je vhodné i aktivní uhlí. O nasazení dalších léků by měl rozhodnout pediatr. Teprve dětem starším 6 let můžeme pomoci Imodiem, v případě infekčního průjmu Endiaronem.

Prevence

Chceme-li si sami uhnat průjem – kdo chce kam… Vzhledem k tomu, že však u dětí mívá průjem horší průběh a ke všemu za jeho stravu zodpovídají převážně dospělí, je namístě doporučení k dodržování určitých zásad.

  • V současnosti je velice módní cestovat i s malými miminky pokud možno i přes oceán. Stav končí obvykle krajní nespokojeností dítěte a tím pádem všech spolucestujících. To je ten lepší případ, v horším infekčním onemocněním, včetně průjmu. Konzervativní, ale zatím nepřekonaný názor zní, že mimina by měla být v prostředí, které stoprocentně zaručuje dobrou úroveň hygieny a málo cizích lidí, kteří ze sebe mohou chrlit všemožné bacily. Batole by mělo cestovat pohodlně a do dobrodružných cest se pouštíme raději až se školáky.

  • Nepoužívat vodu z neznámých zdrojů – NIKDY. Ani pro děti ani pro dospělé. V cizině jen kupovanou v uzavřených lahvích. Pozor na zeleninu „oživovanou“ neznámou vodou, zeleninové saláty. Pro kojence do 4. měsíců používáme zásadně vodu s kontrolovaným obsahem dusičnanů.

  • Raději dodržujeme heslo: Uvaž to, usmaž to, oloupej to nebo to vyhoď. Především ve stravě pro děti. Pozor na tepelně neupravované pokrmy v restauracích. Odpůrci globalizace Země s tím nebudou souhlasit, ale nejbezpečnější jídlo je právě v renomovaných podnicích typu Mc.Donald (pochopitelně ne pro kojence a batolata). Taková potrava sice občas neodpovídá zásadám racionální životosprávy, ale hygienicky je nezávadná.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.