Před 11 lety byla provedena první transplantace plíce v ČR

První úspěšnou transplantaci plíce v České republice provedl 22. prosince 1997 tým III. chirurgické kliniky ve Fakultní nemocnici Motol pod vedením profesora Pavla Pafka. Pacientem byl jedenačtyřicetiletý Josef Moravec z Nymburka v konečné fázi zánětlivého onemocnění plicních sklípků, které hrozilo dechovým selháním.

Náhrada plíce proto pro něj byla jediným východiskem. Jejím dárcem byl šestadvacetiletý muž z Českých Budějovic, jehož život nebylo možné po průstřelu hlavy zachránit. Josef Moravec byl čtvrtým českým občanem s transplantovanou plící; ti první tři byli operováni ve Vídni. V červenci následujícího roku pak Pafkův tým uskutečnil i první úspěšnou transplantaci obou plic; ty byly transplantovány šestačtyřicetileté ženě trpící rozedmou plic.
Transplantace plic patří k nejnáročnějším medicínským úkonům a ve světě ji poprvé úspěšně provedli až v roce 1983 v Kanadě. O první nahrazení jedné plíce se sice pokusil už v roce 1963 Američan James Hardy, pacient však přežil jen 18 dnů. V té době ještě nebyly léky potlačující imunitu organismu a ani technika přišívání průdušek nebyla na takové výši jako dnes.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.