Moderní hormonální antikoncepční přípravky s novým složením mohou využívat i ženy s některými rizikovými faktory civilizačních chorob. Gynekolog MUDr. Jaroslav Jeníček vysvětluje:
Právem se hovoří o současné epidemii civilizačních chorob. Na prvním místě mezi nimi jsou stále srdečně-cévní choroby, které na sebe upozorní svými rizikovými faktory. Objevují se i u žen, a dokonce i u mladých žen. Mohou tyto ženy užívat hormonální antikoncepci?
Co může patřit k rizikovým faktorům
Jde zejména o zvýšení rizika srdečně-cévních onemocnění – tedy poruchu metabolizmu tuků, zvýšený krevní tlak a obezitu. Ohrožení cév představuje i diabetes (1. i 2. typu). Ženy s těmito odchylkami jsou zpravidla sledovány v ordinaci praktického lékaře. Všechna tato zdravotní hlediska však zjišťují také gynekologové pečlivým odběrem osobní a rodinné anamnézy před doporučením hormonální antikoncepce, anebo s praktickým lékařem ženy mohou její stav a výběr vhodné antikoncepční metody společně konzultovat.
„Existují ženy, které i v mladém věku můžou mít vysoký tlak, cukrovku, můžou být obézní, a to jsou ženy, které jsou trošku rizikovější pro užívání antikoncepce, ale přesto máme k dispozici přípravky, které jim můžeme relativně bezpečně předepsat,“ vysvětlil gynekolog, MUDr. Jaroslav Jeníček. Lze mezi nimi vybrat dokonce takové, které pomáhají některé hodnoty upravit.
Velkou pozornost je navíc nutné věnovat ženám kuřačkám nad 35 let, jejichž cévy jsou ohroženy primárně kouřením.
Rizikovým faktorem je také věk. Zdravá žena však může užívat vhodnou hormonální antikoncepci až do přechodu. Avšak i pro ženu nad 40 let s rizikovými faktory lze nalézt vhodný způsob ochrany před těhotenstvím, který ji nabídne další výhody.
Výhody přípravků v pilulkách
- Velmi nízké dávky s 15 mikrogramy ethinylestradiolu (Mirelle) jsou vhodné pro ženy po čtyřicítce nebo pro ženy preferující velmi nízké dávky hormonů v přípravcích.
- Přípravky, které obsahují drospirenon (Yadine, YAZ) mohou mírně snížit krevní tlak. Navíc drospirenon zabraňuje otokům vyvolaným estrogeny. V klinických studiích byl zaznamenán i mírný pokles hmotnosti u uživatelek v průběhu prvního roku užívání. Bylo pozorováno, že drospirenon upravuje hladiny tuků v krvi. (Farmakoterapie 5/2006).
- Estradiol-valerát s dienogestem jsou obsaženy v přípravku Qlaira, první pilulce s přirozeným estrogenem. Byla uvedena do praktického použití zjara letošního roku a na praktické zkušenosti s ovlivněním rizikových faktorů se čeká. V provedených sledováních Qlaira snižovala hladinu LDL cholesterolu a zvyšovala HDL cholesterol. Vliv tohoto přípravku na faktory ovlivňující srážlivost krve nebyl pozorován.
Nitroděložní systém Mirena působí lokálně
Kromě klasické, tedy kombinované hormonální antikoncepce, mají ženy k dispozici ještě nitroděložní systém s hormonem, Mirenu. Je vhodná pro ženy po celý plodný věk i při přítomnosti některých srdečně-cévních rizikových faktorů (obezita, kouření, hypertenze, diabetes, poruchy tukového metabolizmu). Při plné účinnosti může zůstat v děloze pět let. Na tuto dobu je tedy žena zbavena starostí s každodenním užíváním pilulek. „Na našem trhu je nitroděložní systém už mnoho let a my s ním máme velké zkušenosti. Je velmi důležité připomenout, že hormon v něm obsažený (levonorgestrel) se uvolňuje pouze do dutiny děložní, v těle ženy vůbec nepůsobí. Pokud se po zavedení nějaké drobné, velmi nízké, takřka nedetekovatelné hladiny v krvi objeví, je to jenom na začátku, v prvních měsících. Pokud není žádný systémový účinek, pak ani ten hormon nepředstavuje žádné riziko. Systém funguje dobře antikoncepčně a zároveň ženu neohrožuje,“ popisuje MUDr. Jeníček.
U starších žen (kolem přechodu) také „hlídá“ děložní sliznici, aby nepřerůstala a nedocházelo k silnému a dlouhodobému krvácení, které je v důsledku měnících hormonálních poměrů v této době velmi časté.
Kdy není hormonální antikoncepce vhodná
Naprostý zákaz užívání hormonální antikoncepce představuje prodělaná (nebo současná) trombóza nebo tromboembolie (uzávěr cévy krevní sraženinou, případně její vmetení krevním proudem do plic), prokázaný sklon k tvorbě krevních sraženin (trombofilní stav), hormonálně závislá, neléčená rakovina, právě probíhající jaterní onemocnění (do normalizace tzv. jaterních testů), stav po cévní mozkové příhodě a migréna s neurologickými (ložiskovými) příznaky.
Vložit komentář