Stav po operaci štítné žlázy

Otázka

Jsem 5 měsíců po operaci štítné žlázy. Měla jsem zvýšenou funkci. Již druhý den po operaci mi začaly bolesti kloubů a svalstva. Stupňovaly se až do té míry, že se bez cizí pomoci nezvednu a neobleču. Nezabírají mi žádné léky od bolesti, jen prednison, který mi napsala revmatoložka a ten se může brát jen krátkodobě. Bolesti bez těchto prášků jsou nesnesitelné. Můj ošetřující lékař mi řekl, že to nemá souvislost s pooperačním stavem. Já si myslím opak. Před operací jsem tyto bolesti neměla. Je mi 56 roků a neumím si představit, že to tak již zůstane. Beru Eutyrox 100. Loni před operací jsem měla 2x boreliózu. Ještě krátce před operací jsem měla zvýšené hodnoty při odběru krve. Je nějaká naděje, že se to zlepší?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Podkladem všech potíží, včetně zvýšené funkce štítné žlázy, které popisujete, může být a nejspíše také je tzv. autoimunní zánět, to je stav, kdy imunitní systém napadá tělu vlastní buňky. Buňky štítné žlázy nutí, aby produkovaly více (nebo méně) hormonů, vyvolává ničivý zánět kloubní výstelky. Borelióza stav může zhoršit (i „spustit“ při dalších okolnostech autoimunní onemocnění).
Doporučila bych vám vyžádat si podrobné imunologické a revmatologické vyšetření a následně léčbu – a to dříve než bolesti kloubů přejdou v trvalé poškození jejich pohyblivosti. V současnosti jsou léky (i moderní cílená tzv. biologická léčba), které by vaše potíže mohly velmi zmírnit nebo odstranit.