Nádorové onemocnění ledvin je tématem letošního Světového dne proti rakovině, který je v sobotu 4. února. Nádory ledvin nepatří sice celosvětově k nejčastějším zhoubným onemocněním, v Česku však stoupl jejich výskyt za posledních 30 let o 270 procent, řekla předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová. Podotkla, že za nárůst zčásti mohou i úspěchy medicíny, tedy zlepšení diagnostiky a vyšší pravděpodobnost záchytu.
„Česko je s výskytem 29,5 případu na 100.000 obyvatel za rok 2008 smutným mistrem světa, a to se značným předstihem před ostatními zeměmi. Průměrný výskyt nádorů ledvin v zemích EU je oproti Česku poloviční, 14,5 na 100.000 obyvatel,“ upřesnila.
Vznik nádorového onemocnění ledvin ovlivňuje podle Fridrichové řada faktorů. Podílí se na něm vedle nedostatečného pitného režimu také nevhodná kombinace léků, potravin a také škodliviny z vnějšího prostředí.
Rakovina ledvin nebolí, dlouho se nijak neprojevuje, přes 40 procent pacientů přichází k lékaři podle Fridrichové pozdě.
Rakovina ledvin i jejich selhání souvisí podle ní se správným pitným režimem. Ledviny jsou jakýsi filtr, kde se krev zbavuje přebytečné vody a odpadních produktů. „Kdo pije málo, zahrává si se zdravím,“ varovala Fridrichová. Ledviny jsou podle ní choulostivý orgán, který si zaslouží ochranu – platí pro ni zásady všeobecné prevence – škodí jim kouření, obezita a nedostatečný pitný režim.
Vložit komentář