Registr dárců kostní dřeně stále hledá nové dobrovolníky

V dnešní době je transplantace kostní dřeně standardním postupem, který zachraňuje stále více a více nemocných. Často bývá jediným způsobem, jak léčit pacienty s poruchou krvetvorby (leukémie, anémie, poruchy imunity atd.). Bez obětavých dárců by však nebylo možné tyto transplantace uskutečnit. Darovaná dřeň může pomoci těžce nemocnému člověku kdekoliv na světě.

Český registr dárců krvetvorných buněk vznikl v roce 1991 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a je zapojen do sítě více než 70 registrů po celém světě. Eviduje a vyhledává potenciální dárce pro české i zahraniční pacienty. V posledních letech přibývá nepříbuzenských transplantací – tedy transplantací, kdy dárcem není rodinný příslušník. Najít takového vhodného dárce vyžaduje evidovat v registrech dostatečné množství dobrovolníků. Jen tak se šance na záchranu života nemocných zvyšují. Přesto asi třetina pacientů svého dárce v rodině ani v registrech nenajde.

Podmínky pro registraci

Podmínky vstupu do registru jsou velmi přísné. Vstoupit mohou jen zdravé osoby ve věku 18-35 let. „Jen během následujících pěti let bude z databáze vyřazeno téměř 6 000 lidí kvůli zdravotním důvodům a především také věku. Dosáhnou totiž 60 let, což je v současnosti horní hranice pro evidenci v databázi registru,“ říká Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Jaké jsou podmínky pro vstup do registru dárců kostní dřeně?

  • věk 18-35 let
  • výborný zdravotní stav
  • hmotnost více než 50 kg
  • žádná trvalá medikace a léčba (výjimkou je antikoncepce)
  • ochota věnovat svůj čas a pohodlí
  • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření

Podpora českých biatlonistů

Český svaz biatlonu se rozhodl program registru dárců podpořit. Jeho členská základna je plná mladých, zdravých lidí, kteří mohou myšlenku vstupu do registru šířit dál.

„Biatlon se za poslední roky dostal díky vytrvalé práci mnoha lidí na české sportovní výsluní a získal si srdce statisíců fanoušků. Dokážeme opakovaně bojovat o medaile na vrcholných sportovních akcích, pořádáme významné světové soutěže na našem území a podařilo se nám oslovit silné partnery. Snažíme se rozvíjet naši základnu, a také využít potenciálu, který na veřejnosti máme. Proto jsme se rozhodli spojit síly s Českým registrem dárců krvetvorných buněk při IKEM. Rádi tak vracíme důvěru, kterou jsme od fanoušků a veřejnosti získali. Když můžeme pomoci, tak pomůžeme,“ doplňuje Mgr. Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu.

Počet dárců stoupá

Poslední roky jsou sice pro registr z hlediska náboru velmi úspěšné, dárců je ale stále méně, než je potřeba. „Od začátku roku do poloviny září vstoupilo do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM 1 344 nových dárců. Je to zatím nejvyšší počet za posledních 11 let. Jen pro představu, už teď máme téměř tolik nových dárců jako za celý loňský rok, kdy se zaregistrovalo 1 378 dárců krvetvorných buněk. Je to především zacílením náboru a osvětou mezi mladými lidmi, které potřebujeme, a také díky jejich vlastní iniciativě a zvyšujícím se zájmem o tuto důležitou problematiku ze strany generace do 35 let. Doufáme, že propojení s biatlonem nám pomůže počty opět navýšit,“ vysvětluje Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Registr v číslech

  • počet dárců v Českém registru dárců krvetvorných buněk (IKEM): 23 692
  • k 12/14 bylo v Českém národním registr dárců dřeně 50 717 dárců
  • počet dárců na celém světě: 24 617 572

3 komentáře “Registr dárců kostní dřeně stále hledá nové dobrovolníky”

  1. Už v něm několik let jsem. Kdoví, jestli někdy budu pro někoho vhodný dárce 🙂

    • Kájo, třeba nebudete, ale to nic nemění na tom, že přihlásit se bylo dobré rozhodnutí!

  2. V. Svobodová 3.6.2019 10:59

    registr je možný do 40 let né do 35

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.