alkohol

Liga otevřených mužů opět vyhlašuje Suchej únor

Letos v únoru nás čeká již třetí ročník úspěšné kampaně na podporu mužského zdraví. „Suchej únor“ je tu z toho důvodu, aby muži dali na jeden měsíc alkoholu vale a místo toho se věnovali svému fyzickému a duševnímu zdraví.


„Suchej únor je tu již tradičně proto, abychom si na jeden měsíc dali odstup od alkoholu. Jsem rád, že je stále více mužů, kteří se zapojují do této akce,“ říká Martin Jára z Ligy otevřených mužů (LOM), která kampaň organizuje.

Suchej únor

Zdá se, jako by dnes byl alkohol již běžnou součástí života. Jeho nadměrná konzumace však patří k jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů. Je součástí společenských setkání, pomáhá překonávat zábrany, přináší zapomnění. Současně s tím však pomalu ničí tělo a mysl.

Číselné hodnoty mluví za vše. Závislost hrozí díky nadměrné konzumaci alkoholu až 23 % českých mužů. Za rok vypije průměrný muž 18,6 litrů čistého lihu. Míra rizikového pití alkoholu je v Česku u mužů 3x vyšší než u žen.

„Suchej únor je skvělá příležitost, jak zviditelnit téma nebezpečí závislosti na alkoholu, dostat jej do veřejné diskuse a upozornit na tento problém. Samozřejmě sám o sobě mnoho nezmění, ale vede k reflexi, dává k ní šanci. Jeden měsíc je nic, tak je dobré si to „nic“ bez alkoholu zkusit,“ dodává vedoucí Centra adiktologie profesor Michal Miovský.

Liga otevřených mužů uvádí sedm důvodů, proč se k akci připojit.

 • Pročistíš si tělo i mysl. Posílíš vůli.
 • Podíváš se na svůj vztah s alkoholem z odstupu a můžeš ho přehodnotit.
 • Ušetříš čas, který bys strávil v hospodě a můžeš jít běhat nebo plavat.
 • Ušetříš peníze, které můžeš dát na dobrou věc.
 • Dáš pozitivní příklad mužům kolem sebe.
 • Potěšíš lidi, kterým na tobě záleží.
 • Můžeš celý měsíc hledat cesty, jak o sebe pečovat.

„Zúčastnit se nic nestojí. Potřeba je jenom dostatek odhodlání přijmout tuto u nás neobvyklou výzvu,“ tvrdí Martin Jára.

Suchej únor také podporuje mužskou solidaritu. Ušetřené peníze je možné věnovat na některý z charitativních projektů podporujících mužské zdraví, nebo je prostě jen investovat do své rodiny, přátel, zájmů a koníčků.

A jaké jsou ohlasy zúčastněných z minulých ročníků?
Před touto akcí jsem odmítal posezení v hospodě, když jsem jel z práce a musel řídit. Raději jsem se neúčastnil. Po tomto měsíci vím, že je úplně v pohodě pít nealko pivo a bavit se. Prima zjištění. (Ivan Cydrich)

Jako největší přínos z této akce vidím uspokojení, že jsem se nezklamal a taky možná zjištění, že vysvětlit svou měsíční zdrženlivost před rodiči a známými nebylo tak těžké, jak jsem čekal. (Jiří Kovalský).

Musím přiznat, že jsem netušil, že v jednom měsíci je tolik příležitostí dát si alkohol. A že mi to bude tolik chybět. (Petr Gašparík).

2 komentáře “Liga otevřených mužů opět vyhlašuje Suchej únor”

 1. Klárka B. 26.1.2015 14:40

  Letos se připojuji spolu se svým mužem a za ušetřené peníze, na které máme speciální kasičku, na začátku března vyrazíme po výletech 🙂

 2. Už třetí ročník a já o tom slyším poprvé. Možná by jim neuškodila lepší propagace. Akce má dobrou myšlenku a byla by škoda, kdyby jen tak zapadla…

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.