konec kouření

Překonat závislost na kouření může opravdu každý

Každým rokem se v Česku chystá odvykat více než jeden milion kuřáků. Úspěch však slaví jen asi 6 % z nich. Proč tomu tak je? O závislosti na cigaretách a odvykání kouření jsme promluvili s Jarmilou Greplovou z centra odvykání Život bez cigaret.


Kouření je jedním z velmi rozšířených nešvarů. Podle posledního průzkumu kouří v ČR téměř 30 % obyvatel starších patnácti let, celkem tedy asi tři miliony lidí. Podle odborníků má více než 80 % z nich vytvořenou závislost na nikotinu. Síla závislosti je ovlivněna věkem začátku kouření, počtem vykouřených cigaret, ale i genetikou. Obecně bývá přirovnávána k síle závislosti na heroinu.

„Náročnost odvykání tak není pro každého stejná. Část kuřáků může přestat kouřit bez abstinenčních příznaků ze dne na den, někteří naopak prožívají intenzivní abstinenční příznaky. Překonat závislost však může opravdu každý,“ říká odbornice na odvykání kouření Mgr. Jarmila Greplová.

Kdy můžeme označit člověka za „závislého na nikotinu“?

Závislost na tabáku má dvě složky, jedná se o fyzickou závislost na nikotinu a psychosociální závislost, která se projevuje například tím, že si kuřák nedokáže užít setkání s přáteli v restauraci, aniž by si zapálil, nedokáže bez cigaret vyřešit stresovou situaci nebo relaxovat. Jako závislého na nikotinu považujeme kuřáka tehdy, když se bez přísunu nikotinu dostavují abstinenční příznaky, jako například podrážděnost, nespavost, zvýšená chuť zapálit si a poruchy koncentrace. Závislost na nikotinu není u všech stejná, protože je podmíněna mimo jiné i geneticky, může se tak stát, že některý kuřák, přestože kouří denně vyšší počet cigaret, dokáže odhodit cigarety ze dne na den bez abstinenčních příznaků.

Jaké existují metody odvykání kouření? A jaká je jejich finální úspěšnost?

Metod odvykání existuje celá řada, většina však nemá dostatečnou účinnost. Pokud člověk odvyká bez jakékoliv pomoci, tak se úspěšnost pohybuje kolem 5 %. Velmi populární jsou aktuálně metody biorezonance a elektrostimulace, které se tváří velmi odborně, roční úspěšnost však nedosahuje ani 25 %. Obecně se dá říci, že neefektivní jsou veškeré metody, které zaručují okamžité vyřešení závislosti. Naopak jako účinná se ukazuje kombinace utlumení abstinenčních příznaků a individuálního plánu, který pomáhá překonávat typické kuřácké situace. Existují specialisté s odborným vzděláním, kteří touto metodou dokáží zvýšit šanci na odvykání o 40 % a více. Tuto metodu používáme také v našem centru a roční úspěšnost přesahuje 70 %.

Velkou motivací při odvykání bývají finance. V průměru ušetří bývalý kuřák za cigarety 2 500 Kč měsíčně, ročně je to tedy téměř 30 000 Kč!

Jak nejlépe bojovat s abstinenčními příznaky při odvykání?

Abstinenční příznaky jsou přirozený proces a pokud se objeví v mírné formě, je možné je překonat bez další pomoci. Pokud se však kuřák nedokáže soustředit na své denní povinnosti, trpí nespavostí, zhoršenou náladou apod., je na místě příznaky utlumit. Velmi spolehlivě funguje náhradní nikotinová terapie, je však potřeba určit správné dávkování a přípravky správně užívat. K dispozici jsou nikotinové náplasti, tablety a žvýkačky. Častou chybou kuřáků však je, že zvolí příliš slabou nebo naopak silnou formu nikotinu. Dalším nešvarem je špatné užívání, například žvýkačky se nesmí rozžvýkat, ale pouze se lehce nakusují a odkládají za dásně.

Co je dle Vašeho názoru příčinou toho, že končí tolik pokusů o odvykání nezdarem?

Podcenění závislosti, zejména kuřáckých návyků. Jen málo kuřáků si uvědomuje, že kouření je spojeno s pocitem uvolnění, relaxace, zábavy a podobně. Mnoho lidí se tak domnívá, že stačí jen odložit cigarety a nic víc neřešit, a proto také volí nevhodné jednorázové metody jako například biorezonance. V naprosté většině případů se však po pár dnech dostaví zklamání a návrat ke kouření, protože nejsou zpracované kuřácké návyky a kuřák najednou neví, jak jinak se chovat. Naopak největší šanci mají kuřáci, kteří si připraví dlouhodobý plán a pracují na změně kuřáckých stereotypů, ideálně pod kontrolou specialisty.

Proces odvykání je dlouhodobá práce s fyzickou i psychickou závislostí. Tělo i mysl prodělávají v prvních dnech intenzivní procesy a tyto dny bývají nejnáročnější. Pak přichází fáze, kdy se utlumují fyzické abstinenční příznaky, ale kuřák stále musí bojovat se svými návyky, které ho svádějí ke kouření. Teprve po roce je bývalý kuřák opět považován za nekuřáka.

Máte nějakou ověřenou radu, kterou byste vzkázala těm, kteří se závislostí bojují?

Aby se odvykání nebáli, ale ani ho nepodceňovali. Odvykání není tak náročné, pokud je postup zvolen správně. Nejdůležitější je motivace, všem doporučuji, aby si zvolili, čeho chtějí odvykáním dosáhnout, a těšili se na to. A hlavně by kuřáci neměli zapomenout, že i jediná cigareta může obnovit závislost v plné míře, proto už by si nikdy neměli zapálit ani s cigaretami experimentovat.

4 komentáře “Překonat závislost na kouření může opravdu každý”

 1. Letos jsem se taky zařekl, že s tím přestanu, a zatím se držím. Pravda, máme teprve leden, že.

  • Zdeňka P. 23.1.2015 14:53

   Tak to vám, Jirko, přeju hodně štěstí! Sama mám za sebou několik neúspěšných pokusů a vím, že to je opravdu fuška.

 2. Honza T. 28.1.2015 12:12

  Nejhorší pro mě bylo zabavit si něčím ruce, které byly zvyklé držet cigaretu… A nejlépe jinak, než jídlem 😀 Bylo to náročné, ale už jsou to dva roky, co jsem kouřil naposledy, a můj život je od té doby o moc lepší!

 3. Mne pomohla knizka. Kdyz jsem to slysel, tak jsem rikal „hloupost, jak mne muze pomoci knizka?“
  Easy way, how to stop smoking od Allena Carsa (jednoducha cesta jak prestat kourit)
  Knizka je napsana uzasnym zpusobem, pobavila mne a ja pochopil, ze jsem nekurak. Ze jsem ja vlastne kdysi donutil telo kourit, ale ve sve podstate jsem nekurak. Kouril jsem 40 denne, kdyz byl „blby den“ tak i 60 !!
  Nekdo Vam kdysi nakukal, ze prestat je tezke. Problem je, ze jste tomu uverili. Ve skutecnosti neni nic lehsiho. Lousknoutim prsty nekourite 🙂
  Dnes nekourim sest roku, nepiju zadny alkohol (a to jsem byl poradny pijak) nepiju ani pivo (ty patoky jsem taky naucil importovat do tela, protoze mne kdysi taky nekdo nakukal, ze alkohol a pivo je vyraz dospelosti a ze chlapi to piji… Ja hlupak jsem i na toto kdysi skocil.. 😀
  Probnete knizku, snad pochopite o cem to je. Da se aplikovat na vse (cigarety, drogy, alkohol …) Je tomu tak ..
  Drzim pesti vsem pri uvedomovani se 🙂

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.