test moči

Rakovinu prostaty pomůže odhalit jednoduchý test

Nejčastějším typem zhoubného nádorového onemocnění je u českých mužů právě rakovina prostaty. Nemocných každoročně přibývá zhruba o dvě až tři procenta. Odhalení tohoto karcinomu není příliš jednoduché. Výsledky jsou spolehlivě odhaleny až díky rozboru odebrané tkáně z prostaty. Vědci z Mendelovy univerzity zkoumali čtyři roky látku zvanou sarkosin. Výsledkem jejich bádání je test, který je podobný těhotenskému a který má muže upozornit na změny jejich prostaty. Díky němu může být včas odhalena především agresivní forma rakoviny.


I nekomfortnost vyšetření je často tím, proč muži návštěvu u lékaře odmítají. Ne zcela spolehlivou diagnostiku karcinomu prostaty přináší vyšetření tzv. per rektum, tedy pohmatem přes konečník, po kterém následuje řada laboratorních testů. Jistou diagnózu poskytne až biopsie, kdy se jehlou přes konečník odebere vzorek tkáně.

Tento způsob by se však mohl do budoucna změnit. Vědci z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně vyvíjí způsob, jak mohou muži jednoduše sami sledovat, zda jejich prostata vykazuje nežádoucí změny. Pomoci jim v tom má test podobný těhotenskému.

Výsledky z moči jednoduše a efektivně

Sarkosin je aminokyselina, která se vyskytuje v moči u zhoubných nádorů. Tuto skutečnost objevili vědci z Michiganské univerzity teprve před pěti lety. S tímto faktem pracoval i vědecký tým profesora Reného Kizka z brněnské univerzity. Vědci sledovali množství sarkosinu v moči pacientů s různými nádory prostaty a srovnávali je se zdravými jedinci. „Výsledky, které jsme analýzou vzorků moči získali přibližně od 500 pacientů, ukazují, že sarkosin skutečně může sloužit jako diagnosticky velmi efektivní molekula. Velkou výhodou je navíc jeho jednoduchá analýza,“ říká Zbyněk Heger, pracovník Laboratoře metalomiky a nanotechnologií, který se na výzkumu podílel.

Diagnostika tohoto typu nádoru se v současné době zakládá na stanovení prostatického specifického antigenu v krevném séru. Tento způsob diagnostiky však není stoprocentně spolehlivý, často dochází k falešným pozitivním či negativním výsledkům. Biopsii, tedy odběru tkáně z prostaty, se pak zbytečně podrobuje až 30% pacientů. Výzkum Mendelovy univerzity, který potvrzuje důležitost sarkosinu při účinné diagnóze výskytu především agresivnějších forem nádorů prostaty z moči, je pro lékaře i pacienty velmi významný.

Dostupnost preparátu

Zhotovení jednoduchého a levného testu na domácí použití – takový je plán brněnských vědců. Základní představu, jak by měl test vypadat, už mají. „V současné době hledáme partnera z komerční sféry, který by tester uvedl na trh. Jednali jsme už s několika zahraničními firmami, zatím neúspěšně,“ konstatuje Robert Plaga, ředitel Centra transferu technologií Mendelovy univerzity v Brně.

Test by měl muže upozornit především na patologické zvýšení sarkosinu v jejich moči a včasnou návštěvu lékaře. Díky tomu by mělo dojít k zachycení především agresivních forem karcinomů.

Přelom i pro pooperační prognózu

Cíle brněnských vědců však sahají ještě dále. Nejen, že chtějí využít sarkosin k vyvinutí nového domácího testu. Zároveň zde probíhá experimentální práce, která zkoumá, nakolik může sarkosin odhadnout pooperační prognózu pacienta. „Jde o pacienty, kterým byla prostata operačně odstraněna. Ukazuje se, že muži, kterým se nádor po zákroku vrátil, měli před operací zvýšenou koncentraci sarkosinu oproti těm, kteří se po odebrání prostaty zcela uzdravili,“ říká Zbyněk Heger.

Pokud výzkum prokáže vliv sarkosinu při rozlišení agresivních forem nádorů proti mírnějším typům ještě před operací, bude pro lékaře významným vodítkem pro plánování další pooperační léčby včetně rozhodnutí, zda je pro pacienta následná chemoterapie nutná, či nikoliv. Tento jev je předmětem dalšího zkoumání.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.