zelenina_v_kosi

Jíst zdravě může uškodit ekonomice, spočítali britští vědci

Jíst zdravou stravu pro vás může být dobré, ale v některých rozvojových zemích tím může neúmyslně štíhlet i ekonomika. Zjistili to britští vědci v nové studii, kterou zveřejnil časopis Lancet. Vědci vytvořili model toho, co by se stalo, kdyby lidé ve Velké Británii a Brazílii začali jíst zdravěji tak, jak to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO), tedy zařadili do jídelníčku víc ovoce a zeleniny a ubrali maso a mléčné výrobky.

V Británii by podle odhadů odborníků napravení špatných stravovacích návyků mohlo zabránit téměř 70.000 předčasných úmrtí na nemoci, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Teoreticky by to také každý rok ušetřilo zdravotnímu systému 20 miliard liber (téměř 577 miliard korun).

V Brazílii ovšem není počet nemocí spojených se špatnou stravou tak vysoký jako v Británii. Proto by Brazilci získali jen relativně málo zdravotních výhod, zatímco jejich ekonomika by mohla přijít o miliony.

„Nenaznačujeme, že by lidé neměli jíst zdravě,“ řekl jeden z autorů studie, profesor Richard Smith z Londýnské školy hygieny a tropického lékařství. „Snažíme se jen poukázat na to, že zdravější strava může mít nezamýšlené důsledky.“

Spolu s kolegy uvedl, že pokud by se Brazílie a západní země rozhodly přijmout vegetariánštější stravu, pak by na mase závislá brazilská ekonomika mohla přijít o 815 milionů dolarů (14,5 miliardy korun). „V ideálním světě bychom všichni měli perfektní stravu,“ řekl Smith. „Ale je také žádoucí, aby měli všichni práci,“ dodal.

Podle Roberta Beagleholeho z Aucklandské univerzity, který se na studii nepodílel, by jednou mohla najít řešení věda. „Odpovědí by mohlo být vyšlechtění zdravějších krav a prasat,“ uvedl.

Ovšem jak dodává Smith, odborníci by neměli předpokládat, že nutriční rady – i kdyby je lidé vyslyšeli – automaticky zlepší jejich zdraví. „Můžete lidem říct, aby kupovali méně masa, a oni si možná místo něj koupí banány,“ řekl. „Ale taky si můžou koupit víc piva a vína.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.