Přetrvávající bolest po úrazu zápěstí

Otázka

V květnu roku 2009 jsem si zlomila při pádu z kola pravé zápěstí. Nebyla to komplikovaná zlomenina, takže byla léčena bez rovnání pouze za použití sádry. Vše se dobře zhojilo. Od té doby však se mi střídají období, kdy o prodělaném úrazu nic nevím, nebo naopak zápěstí bolí (někdy málo, někdy více). Slyšela jsem, že to může tak být již nastálo. Je to pravda?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Po úplném zhojení by nic nemělo bolet, ale příčin potíží může být několik:
Při úraze mohlo dojít k poškození vazivového aparátu zápěstí, což následně při zátěži může vyvolat bolest. Někdy se hovoří o syndromu nestabilního zápěstí, který se kromě bolesti může projevit i „neobratností“ ruky i ztuhlostí v postiženém kloubu. Tento problém by mohlo objasnit vyšetření na ortopedickém pracovišti, které se zabývá chirurgií malých kloubů ruky a nohy. Pokud by se prokázala příčina v této oblasti, lze ji v mnoha případech léčit.
Úraz také mohl způsobit mírné poškození kloubních struktur a tím urychlit degenerativní (artrotické) změny, které bolí, i když nejsou na rtg snímku vidět.
V zápěstí může bolet i tzv. syndrom karpálního tunelu, tedy zúžení vazivového pouzdra, kudy probíhají šlachy náležící svalům ruky (to je také možný následek úrazu a/nebo přetěžování zápěstí).
V této souvislosti mě ještě napadá, že při úraze mohlo dojít i ke změnám v krční páteři (při pádu na ruku se „násilí“ přenese až k páteři), což následně vyvolá bolesti v zápěstí. To by měl odhalit neurolog.
Pokud se ukáže, že je všechno v pořádku, můžete se pokusit o léčbu bolesti v některé ambulanci nebo centru pro léčbu chronickch bolestivých stavů.