onkologické onemocnění

Onkologické pacientky, je naděje na těhotenství!

Onkologické onemocnění není stopka pro budoucí těhotenství. Pražské centrum reprodukční medicíny Sanatorium Pronatal uskutečnilo v polovině října loňského roku první úspěšnou autotransplantaci vaječníkové tkáně mladé ženě, která překonala onkologické onemocnění a jeho léčbu. Dala jí naději, že otěhotní a bude mít vlastní dítě. Je to velmi významný medicínský pokrok v oblasti reprodukční medicíny a současně v péči o mladé onkologické pacientky v České republice.

onkologie vyšetření prsuOnkologické úspěchy

Dvaatřicetileté ženě byla před zahájením léčby rakoviny prsu odebrána část pravého vaječníku se zárodečnými buňkami, a pětimilimetrové proužky tkáně byly poté zamrazeny a uchovávány v tekutém dusíku při teplotě minus 196 stupňů Celsia. „Onkologická léčba pacientky byla úspěšná, ale bohužel poškodila vaječníky, které přestaly tvořit hormony a nedozrávala vajíčka,“ popsal situaci ředitel pro léčebnou péči Sanatoria Pronatal doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc.

 

Díky skutečnosti, že rakovina u pacientky po kombinované chirurgické léčbě, chemoterapii a radioterapii zcela vymizela, souhlasil onkolog s odstupem 3,5 roku s transplantací uchované vaječníkové tkáně do levostranného ovaria. „Již po třech měsících od autotransplantace bylo možné dokumentovat normální růst folikulů obsahujících vajíčka, ovulaci a úpravu všech hormonálních parametrů. Zatím žena těhotná není, ale vaječník normálně funguje a možnost otěhotnět zde je,“ shrnul docent Mardešić.

 

těhotenstvíPokud není onkologická léčba akutní, dají se ženě odebrat neoplodněná vajíčka a zamrazit, anebo pokud má pacientka stálého partnera, je možné zamrazit již přímo oplodněná vajíčka – embrya. Žena je pak může využít po léčbě, pokud se zjistí, že funkce vaječníků byla poškozena. Autotransplantace vaječníkové tkáně je další metodou, která šance mladých žen v plodném věku na otěhotnění významně rozšiřuje.

Popsaný případ dokumentuje možnosti současné reprodukční medicíny a potřebu úzké mezioborové spolupráce mezi onkology, gynekology a pracovišti reprodukční medicíny, ze které budou profitovat ti pacienti s onkologickou diagnózou, kteří ještě nemají dokončené své reprodukční plány.

Takže další  pozitivní informace pro pacientky s rakovinou.

 

autorka: Irena Kubernátová více: v tomto článku

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.