Světový den boje proti rakovině připomíná důležitost preventivního vyšetření

Světovému dni boji proti rakovině byl, na základě iniciativy americké Union for International Cancer Control (UICC), věnován 4. únor. Akce má lidi upozornit na závažnost a rozšířenost nemoci. Zároveň je jejím cílem připomenout, jak důležitá je preventivní kontrola a jak se starat o své zdraví.

Česká republika je ve statistikách nemoci bohužel na předních místech. Každoročně onemocní touto zhoubnou nemocí přes 94 000 lidí a téměř 27 000 boji s rakovinou podlehne. V průběhu života postihne rakovina každého třetího obyvatele a každý čtvrtý na ni zemře. Nejvíce Češi trpí na kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, u žen se neustále zvyšuje počet bojujících s rakovinou prsu a u mužů s prostatou. Za velké viníky onemocnění se označuje alkohol, tabák, obezita a časté slunění.

Ženy nepodceňujte samovyšetření a preventivní prohlídky

U žen je nejrozšířenější rakovina prsu. V ČR připadne toto onemocnění na 95 ze 100 tisíc žen. Nejčastějšími příznaky nádorů prsu jsou okem či pohmatem patrné změny prsu a často oteklé lymfatické uzliny v podpaží. Velmi důležité je pravidelné samovyšetření prsu, které umožní zachytit změny prsu a navštívit s nimi včas lékaře. Každé ženě od věku 45 let pak pojišťovna hradí jednou za dva roky mamografické vyšetření.

Mezi jedno z nejčastějších onemocnění žen patří také děložní myom. Výskyt tohoto onemocnění rok od roku roste. Dle statistik je v současné době každá druhá žena ohrožena výskytem děložního myomu. Přestože se většinou jedná o nezhoubný nádor, neměly by ženy jeho léčbu podcenit. Na rozdíl od samovyšetření prsů je prakticky nemožné si sama zjistit počínající myom. V době, kdy je již hmatatelný přes dutinu břišní, je již velmi objemný. Je proto důležité, aby ženy všeho věku chodily na preventivní gynekologické prohlídky.

Pokud dojde už k léčení, existuje dnes možnost vypořádat se s myomy laparoskopicky. Pražská klinika GynCentrum patří mezi jedno z mála pracovišť, které kromě běžných metod léčby používá nově vyvinutou unikátní operační technologii asistované laparoskopické myolysy pod ultrazvukovou kontrolou. Tato metoda má však svá přísná kritéria pro možnost provedení a většinou se operují ženy ve fertilním věku, kdy jim myom znemožňuje otěhotnění či donošení plodu.

Prevence u mužů a Social freezing

Vedle rakoviny plic je nejčastějším nádorovým onemocněním postihujícím muže rakovina prostaty. Oproti počátku devadesátých let stoupnul počet nemocných až o 70 %. Nejvíce ohroženi jsou muži mezi 70. – 80. rokem života. Časná stádia karcinomu prostaty neprovází žádné příznaky, proto je velmi složité zachytit nemoc v počátcích. U lokálně pokročilých nádorů jsou hlavními příznaky pacientů různé potíže při močení. Pacienti chodí na záchod v kratších intervalech nebo naopak mohou moč zadržovat.

V posledních letech se také bohužel zvyšuje počet mužů, kteří onemocní rakovinou varlat. Tomu lze předcházet jednoduchým samovyšetřením, kdy by muži měli při jakékoli změně v oblasti varlat kontaktovat svého lékaře. Jedním z vedlejších příznaků rakoviny varlat bývá po chemoterapii ztráta plodnosti. Stále častěji si tak mladí muži nechávají zamrazit své sperma, jako prevenci před ztrátou plodnosti. Tzv. Social freezing nabízí například klinické centrum ISCARE.

Smutné světové prvenství zaujímají Češi ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva. Ročně je u nás identifikováno 8 tisíc nových případů postižených touto nemocí. Je to dáno především špatnými stravovacími návyky, nadbytečným příjmem tuků, kouřením a zvýšenou konzumací alkoholu. Nádory tlustého střeva a konečníku se tvoří na vnitřní straně stěny střeva a nazýváme je polypy, když jsou benigní a rakovina, když jsou zhoubné. Benigní polyp není nebezpečný, pokud je při kolonoskopii včas identifikován a odstraněn. Vzhledem k tomu, že nádory krvácejí, je prvním symptomem krev ve stolici. Další symptomy jsou průjem, zvracení, nebo naopak zácpa. Velmi záleží na umístění nádoru.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.