VUAB Pharma zahájila v Brně výrobu cytostatik na bázi platiny

Společnost VUAB Pharma spustila ve svém nově zrekonstruovaném závodě v Brně komerční výrobu cytostatických léčivých látek. Závod v Brně bude vyrábět cytostatika Oxaliplatin a Dacarbazin určená pro chemoterapeutickou léčbu rakoviny.


Závod byl dovybaven zařízeními pro výrobu a kontrolu jakosti, samostatnou vysoce výkonnou kotelnou a tepelnými čerpadly pro úsporu energií a úpravami vzduchotechniky, zajišťujícími předepsanou čistotu prostor pro práci s  cytostatiky.

Společnost VUAB Pharma se zaměřuje na komplexní řešení problematiky cytostatických léčiv, a to jak na vlastní vývoj a výrobu cytostatických léčiv, tak nově i na diagnostiku nádorových onemocnění a na řešení ekologických dopadů výroby a použití platinových léčiv. Má již k dispozici i technologii a zařízení na regeneraci platiny z výrobních odpadů i z nevyužitých a prošlých platinových léčivých přípravků.

Platinová cytostatika

Použití cytostatik je jednou z možností léčby nádorových onemocnění. Platinová cytostatika se široce používají zejména na léčbu solidních nádorů, tedy nádorů vytvářejících ložiska viditelná při zobrazovacím vyšetřením, např. ultrazvuk, nebo i pouhým okem, lze je nahmatat. Opakem jsou tzv. hematologické nádory, kterým se někdy říká „tekuté“, vznikající v kostní dřeni či lymfatickém systému.

Platinová cytostatika se často používají v kombinaci s dalšími cytostatiky a tzv. biologickými léčivy. U solidních nádorů je až 70 – 75 % případů léčeno tímto způsobem. Platinová cytostatika se pevně vážou na DNA v nádorových buňkách, což vede k buněčné smrti nádorových buněk. Pokud je cytostatikem zasažena zdravá buňka, má větší šanci se sama opravit na rozdíl od nádorových buněk, které mají obvykle nižší úroveň opravných mechanismů.

VUAB Pharma vyrábí dvě základní cytostatické látky – Oxaliplatin a Dacarbazin. Oxaliplatin API obsahuje přibližně 49 % platiny, Dacarbazin API platinu neobsahuje. Na jedné výrobní šarži Oxaliplatinu API včetně kontroly jakosti se pracuje přibližně tři týdny a výsledkem jsou 1 až 2 kilogramy API. Z jednoho gramu Oxaliplatinu API se připraví 10 až 20 injekcí Oxaliplatinu, v závislosti na síle injekce.

„Aktuálně jednáme s několika potenciálními odběrateli, kteří si již naše validační šarže léčivých látek testují. Pro příští rok plánujeme vyrobit cca 4 kg Oxaliplatinu a 50 kg Dacarbazinu,“ vysvětluje Jiří Mikulka, obchodní ředitel VUAB Pharma, „jakmile se výroba rozběhne na plnou kapacitu, jsme schopni vyrobit například až 150 kg Dacarbazinu ročně.“

Výroba OxaliplatinuVýroba OxaliplatinuVýroba Oxaliplatinu

Výroba pokročilého intermediatu pro OxaliplatinVýroba pokročilého intermediatu pro OxaliplatinVýroba pokročilého intermediatu pro Oxaliplatin

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.