Je to spála?

Otázka

Dobrý den, 3leté vnučce se před 10 dny objevily drobné, svědivé vyrážky, sem tam vřídek, na chodidlech, dlaních a hřbetu rukou. 2 dny měla zvýšenou teplotu. Dětská lékařka ji poslala na kožní, kde dostala tekutý pudr. Zároveň se jí začaly dvojit a loupat nehtíky. Na to ji kožní lékařka doporučila čajovou lázeň a poslala do lékárny pro vitamin B. Dnes je situace taková, že vyrážky rapidně mizí, ale zato se ji ve velkém loupe kůže kolem nehtíků na rukou i na chodidlech, někde až do hloubky. Dnes v lékárně se lékárnice nad prstíky zhrozila a řekla mi, že má asi přechozenou spálu. Určitě znovu navštívíme lékařku, bohužel s ní nejsme spokojeni, ale jinde nás nechtějí vzít. Proto prosím o Váš názor. Děkuji.

Odpověď

„Pupínkových“, tedy dětských infekčních nemocí je více, ale olupování kůže na dlaních a ploskách nohou je pro spálu typické, přesto na dálku nemohu stoprocentně potvrdit, že jde o spálu. Dnes již nepředstavuje takové zdravotní riziko jako dříve, ale přece nejsou vyloučené pozdní komplikace infekce beta hemolytickým streptokokem, který je původcem spály a spálové angíny. Proto bych navrhovala udělat výtěr z krku (u lékaře) a poslat na bakteriologické vyšetření. Pokud bude pozitivní nález streptokoka, pak bych doporučovala přeléčit penicilínem alespoň 10 dní (erytromycinem při alergii na penicilín). Po třech týdnech od konce teplot je nutné pro všechny případy zkontrolovat moč na přítomnost bílkoviny, a to i při negativním (normálním) nálezu v krku. Organismus totiž může streptokoka zlikvidovat i vlastními silami, ale moč je nutné kontrolovat i při eradikaci bakterie.

Pokud se přítomnost Streptokoka prokáže, pak by bylo vhodné pátrat po nosiči bakterie u nejbližších kontaktů.

Pro upřesnění ještě: spála začíná světle červenou „husí kůží“ na podbřišku, stěhuje se pak do třísel, na bříško a hrudník a končetiny – je to taková drsná drobná krupička, která může místy splývat. Obličej je při spále červený s centrálním výbledem a jazyk připomíná malinu.

Je pravda, že posílat dítě s teplotou a vyrážkou na kožní není zcela obvyklé. Za dob mých začátků pediatrie bych při tomto postupu nezískala atestaci. Infekční exantémy patří do léčby pediatra – jsou-li závažné, pak na infekční oddělení, a to i s ohledem na nakažlivost.