prevence rakoviny

Mnoha typům rakoviny lze předejít prevencí

V České republice výskyt zhoubných onemocnění stoupá a stejně tak stoupají i náklady na jejich léčbu. Prevence je proto čím dál důležitější. Stále ovšem není využívána dostatečně.


Řada nádorů se začíná léčit pozdě vzhledem k nepřítomnosti jakýchkoliv příznaků a špatně dostupné lokalizaci (jde například o karcinomy vaječníků či slinivky břišní). Další lze ovšem zachytit v časném stadiu pomocí screeningu. V České republice úspěšně probíhají tři hlavní programy: screening karcinomu prsu, tlustého střeva a děložního čípku.

Pravděpodobnost, že onemocníme zhoubným nádorem, je možné snížit i úpravou životního stylu a eliminací rizikových faktoru. Mezi ně patří například kouření, alkohol, obezita, nedostatek pohybu či častý pobyt na slunci.

Stovky osob umírají na onemocnění, jimž lze předcházet

„O mnoha důvodech vzniku a vývoje rakoviny toho ještě víme málo. Existují ale například jasné doklady o přímém vztahu mezi kouřením a rakovinou plic, nebo infekcí HPV (lidským papilomavirem) a nádory děložního čípku či konečníku. Pokud kouříme nebo nevyužíváme možnost ochrany děti očkováním proti HPV, chováme se nezodpovědně,“ vysvětluje docentka Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na onkologická onemocnění, kterým se dá předcházet očkováním, umírají v ČR stovky osob ročně. Jen karcinomu děložního čípku podlehne každých 20 hodin jedna žena. Rakovina způsobená HPV tak stále zbytečně zabíjí neúměrný počet lidí.

HPV jako hrozba pro všechny

Během svého života se lidským papilomavirem, a to často opakovaně, nakazí více než 80 procent mužů i žen. HPV tak představuje jedno z nejrozšířenějších přenosných onemocnění. Lidský papilomavirus způsobuje téměř 100 procent rakovin děložního hrdla, 90 procent rakovin análního otvoru, 48 procent orofaryngeálních karcinomů, 70 procent rakovin vaginy, 40 procent rakovin vulvy a 30 procent rakovin penisu.

Lidské papilomaviry jsou příčinou vzniku celých pěti procent všech onkologických onemocnění. Odborníci se shodují, že nejúčinnějším nástrojem ke snížení výskytu rakoviny způsobené HPV je snížit jeho rozšíření v populaci preventivním očkováním.

Očkování nejen pro ženy

V minulosti byly proti HPV očkovány pouze dívky, proto dosud mnohdy zůstává ve veřejnosti nesprávný dojem, že je očkování určeno výhradně pro mladé dívky a ještě k tomu pouze před zahájením sexuálního života. Přitom je vhodné pro dívky a ženy mezi 9. a 45. rokem a chlapce a mladé muže mezi 9. a 26. rokem.

Řada zemí již cílení očkování pouze na dívky zrušila s cílem ochránit celou populaci. Jak Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, tak americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí potvrdily, že omezení očkování pouze na dívky je již překonané.

Očkování zahrnující muže i ženy umožňuje větší a mnohem rychlejší snížení výskytu onemocnění způsobených HPV, protože omezuje výskyt lidského papilomaviru v celé populaci. Tento přístup již zvolily například Rakousko, Itálie, Austrálie, Kanada a Spojené státy. Očkováním mužů rovněž je srovnáno jejich dosavadní znevýhodnění v ochraně před HPV onemocněními. Vakcinací jsou ochráněni před nákazou HPV od nenaočkovaných žen a mužů.

Muži jsou jednak přenašeči HPV, jednak nositeli některých onemocnění, která jsou s těmito viry spojena. Kromě rakoviny penisu jde například o nádory hlavy a krku, které se u mužů vyskytují více čtyřikrát častěji než u žen. Je prokázáno, že u očkovaných také podstatně poklesl (až o 80 procent) výskyt genitálních bradavic – nezhoubného, ale velmi zatěžujícího a často recidivujícího onemocnění.

3 komentáře “Mnoha typům rakoviny lze předejít prevencí”

  1. O tom, že se očkují i dospělé ženy a navíc i muži, jsem neměla ponětí. Díky za tip!

  2. Škoda, že jsem o tom nevěděl dřív. Teď už jsem mimo věkovou hranici a to tak, že velmi 🙂

  3. Jiřina 22.1.2015 12:49

    Já jsem zas netušila, kolik různých onemocnění může HPV způsobit, žila jsem v domnění, že je pouze strůjcem rakoviny děložního čípku. A přitom je tu tolik dalších věcí, kterých se lze obávat.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.