V brněnském Masarykově onkologickém ústavu zkvalitnili ozařování, které někdy v průběhu léčby rakoviny podstoupí každý druhý nemocný. Díky nové technice mohou lékaři na nádor působit vyššími dávkami záření, zatímco zdravou tkáň umí lépe než dřív ochránit. Podle Petra Čoupka z kliniky radiační onkologie se úspěšnost léčby na nových přístrojích může vyhodnotit až za několik let. Už nyní je však zřejmé, že nová technika je rychlejší, řekl.
Novou technikou za 70 milionů korun ústav zatím vyšetřil 320 pacientů. Mnozí absolvovali zákrok opakovaně, vyšetření tak celkem bylo 790. „Technika nám umožnila navýšit počet pacientů o dva až tři za den,“ řekl Čoupek. Zkrátily se tak čekací doby.
Podle ředitele ústavu Jiřího Vorlíčka je česká onkologie na srovnatelné úrovni s tou v zakládajících zemích Evropské unie. „Ale stále ještě ozařujeme méně pacientů,“ uvedl. Nová technika má podle něj používání radioterapie rozšířit.
Onkologický ústav se na ozařování, které je vedle chemoterapie a chirurgických operací hlavní metodou léčby rakoviny, soustředí dlouhodobě. Loni získal certifikát dosvědčující, že splňuje při ozařování nejpřísnější mezinárodní podmínky. Zákroků tam také přibývá – za posledních pět let narostly výkony kliniky radiační onkologie o víc než 70 procent.
Ilustrační foto – zdroj: www.mou.cz
Vložit komentář