Rakovinou prostaty onemocní v Česku každý rok 4800 mužů, zemře 1600. Počty nemocných stouply za 40 let šestkrát, počty úmrtí díky pokroku léčby jen dvakrát. Třetina mužů však jde k lékaři s pokročilým nádorem, kdy už léčba nepomůže, a osvěta je tudíž nutná. Česko se proto přidalo k charitativnímu projektu Movember. Koná se v průběhu listopadu ve 12 zemích a jeho symbolem je knír.
„Movember je spojením slangového názvu knírku Mo a anglického November (listopad). Mo bráchové si nechají měsíc růst knír. Mo ségry budou získávat pro projekt nové Mo bráchy a na startu projektu muže oholí,“ řekla za organizátory Gabriela Al Dhábba.
Sympatizanti kampaně se mohou přihlásit na http://cz.movember.com/. Buď budou sami soutěžit a získávat od dárců peníze na projekt, nebo mohou sami přispět libovolnou částkou na programy nadace Onkologie 21. století. Do projektu vstupují jako Mo bráchové i známé tváře, jako hudebník Matěj Ruppert či olympionik Lukáš Pollert. Na Movember afterparty 28. listopadu budou i oni soutěžit o nejkrásnější a „nejvymazlenější“ knír.
„Movember je cool způsob, jak dát na vědomí vážnou věc, jako je rakovina prostaty. V jiných charitách se běhá nebo kupují odznaky. V Movemberu si necháš narůst knírek. Všichni se začnou ptát, o co jde, a tím začneš šířit informaci o Movemberu,“ řekl hlavní Mo ambasador v Česku Martin Koreň.
Podle Al Dhábby je zajímavé, že si vše vymysleli muži. Několika Australanům se prý zdálo divné, že není žádný projekt na podporu zdraví mužů, tak si ho vymysleli. Během šesti let se kampaň rozšířila do 12 zemí a celkem se dosud vybralo 60 milionů dolarů (přes miliardu korun).
Včasnému záchytu rakoviny výrazně pomáhá pravidelný screening, nikde na světě ale pravidelný screening rakoviny prostaty není, řekl primář urologického oddělení Fakultní nemocnice Bulovka Jaroslav Novák. Plošný screening totiž odhalí jen tři procenta nádorů a je drahý. Proto by podle Nováka každý muž měl sám dbát na to, aby se nechal vyšetřit.
Problém podle primáře je v tom, že rakovina prostaty se dlouho neprojevuje. A tak muži z rodin, kde se nemoc vyskytla, by si měli nechat od 40 let věku pravidelně vyšetřovat prostatu. U ostatních mužů stačí vyšetření až od 50 let. Vyšetřením specifického antigenu ze vzorku krve se zjistí, zda muži hrozí rakovina prostaty.
U rakoviny prostaty hraje velkou roli dědičnost, například onemocnění otce či bratra zdvojnásobuje riziko. To nemůže člověk ovlivnit. Naproti tomu riziko onemocnění může snížit, když omezí v jídelníčku živočišné tuky a červené maso a nebude kouřit. Ochranu skýtá zelenina, zejména rajčatová šťáva, a sója a dále vitaminy A, D, E a selen.
Vložit komentář