Vysoký tlak, zánět průdušek

Otázka

Dobrý den, je mi 35 let. V červnu se mi v klidovém stavu udělalo nevolno (motání hlavy, nervozita, trvalo to skoro 45 minut, bušení srdce – měla jsem vysokou tepovou frekvenci až 120 za minutu). Druhý den jsem šla k doktorce, která mě poslala na kardiologii (kde nebyl žádný nález). Obvodní doktorka mi zjistila střídavý vysoký tlak (během minuty se střídal z 160/110 na 140/95 a opět na 150/100).

Odpověď

Od té doby se léčím na vyšší tlak, beru Vasocardin 50 (půl tablety ráno a večer, po tříměsíční kontrole a užívání léku je tlak 120/90, ale občas stále výkyvy pociťuji). Protože se mi již delší dobu vleče nachlazení (asi tak dva měsíce – často na nachlazení trpím) a začalo mne pálit na průduškách, šla jsem k obvodní doktorce, která mi našla zánět průdušek a beru Amoksiklav 625 mg 3x denně. O víkendu se mi ale udělalo zle (píchlo mne v levém podžebří, blízko u hrudní kosti, nevolnost a objevilo se mi pálení po povrchu hlavy), ale naštěstí brzo přešlo. Souvisejí tyto příznaky nějak se zmíněným zánětem průdušek, nebo jakou jinou příčinu mohou mít? Doktorka nyní neordinuje a budu moci za ní přijít až za 4 dny. Taky se chci zeptat, zda mám pro jistotu požádat o vyšetření průdušek a plic, na kterém jsem doposud nebyla a jak případně postupovat dál. Děkuji předem za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Opravdu vám bez vyšetření nemohu poradit. Píchání v levém podžebří je velmi obecný příznak, z něhož nelze na dálku usuzovat na konkrétní příčinu. Pálení na povrchu hlavy taktéž. Bylo by dobré zopakovat monitorování tlaku (Holter) a EKG.