Lékař: Muži po padesátce by si měli nechat vyšetřit prostatu

Zdravotní pojišťovny v ČR neplatí plošný screening rakoviny prostaty, i když by to podle přednosty urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno profesora Dalibora Pacíka bylo rozumné. Pacík řekl, že muži po padesátce by si měli nechat vyšetřit prostatu. Podle loňské evropské studie sníží screening úmrtnost na rakovinu prostaty o 27 procent. V ČR se za 15 let výskyt této rakoviny ztrojnásobil, ročně je zjištěna u 5000 mužů, 1500 na ni zemře.

„Prevence rakoviny prostaty není možná, jediná možnost je včas ji odhalit. Plošný screening není, proto by si každý muž po padesátce měl u svého praktika jednou ročně nechat vyšetřit pohmatem prostatu a udělat krevní test na zjištění prostatického antigenu PSA,“ doporučil profesor.

Hladiny PSA stoupají kolem padesátky rychleji, tím roste i riziko zhoubného onemocnění. Podle Pacíka je pro muže ale výhodnější, aby si nechali první vyšetření PSA udělat už ve čtyřiceti letech. Pokud se ukáže zvýšená hladina, je nutné pravidelné sledování už od tohoto věku. Léčba pak je nutná, pokud se při dalších měřeních potvrdí rychlý nárůst PSA.

Příznaky prostatických potíží trápí v Česku každého čtvrtého muže po 40. roce věku. Více než polovina problémy přehlíží, nebo je řeší neefektivními prostředky, jako jsou různé doplňky stravy. To však nejsou léky, takže vyléčení od nich nelze čekat, varoval profesor.

Muži se podle něj těžko odhodlávají zajít k lékaři, za své potíže se stydí. Nejčastěji přitom jde o nezhoubné zbytnění prostaty, které je neohrožuje na životě. „Mikroskopické zbytnění prostaty nacházíme již u mužů třicetiletých a někdy i mladších. Ve věku 70. až 80. let má zbytnělou prostatu prakticky každý,“ řekl. Pacienti se zvětšenou prostatou mají časté nutkání na močení, proud moči je slabý, močový měchýř se nevyprázdní dokonale. V počátečních stadiích jim dobře zabírají léky.

Pacík řekl, že by muži neměli potíže s prostatou přehlížet, jinak je může postihnout úplná zástava močení, případně poškození ledvin, které povede až k jejich selhání. „Muži by se neměli zdráhat navštívit urologa. Strach a obavy nejsou na místě, vyšetření jsou nebolestivá a jen jimi lze včas odhalit zhoubný nádor, který se může projevovat také potížemi při močení,“ shrnul profesor.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.