matrace

Výběr „zdravé“ matrace určuje výška, váha i věk, tvrdí znalci

Výšce, váze, ale především věku by se měla přizpůsobit dobrá matrace, která člověku poskytne kvalitní spánek. Noční relaxace mnohdy závisí právě na tom, zda je materiál, na němž spí, vhodný pro jeho věkovou kategorii. Lidské tělo po čtyřicítce si totiž žádá pohodlí, které mladší lidé nemusí ocenit.

„Po 40 letech se dostavují hormonální změny, vypadávání většího množství vlasů, větší pocení a menší tolerance na bolest. Kůže není tak odolná a elastická, obtížněji se prokrvuje a lidé se ve spánku více otáčejí a budí,“ řekla Barbora Lisická z ortopedické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Podle ní je z těchto důvodů vhodná pro lidi nad 40 let spíše matrace, která dobře reaguje na tlak lidského těla. Rovnoměrné rozložení umožňuje například tzv. líná pěna, která údajně zmírňuje bolesti zad, působí pozitivně na krevní oběh a reaguje na teplotu těla.

Nejčastější chybou podle znalců je to, že si lidé vybírají matrace podle ceny. Dají také často pouze na vizuální dojem. „Lidé by se neměli nechat zmanipulovat. Přihlížet je třeba k tělesným proporcím, zdravotním potížím i věku,“ řekla Sylvie Čechová ze společnosti Gumotex, která se na výrobu matrací specializuje. Podle ní je důležité pohodlí a individuální pocit člověka. „Jednu třetinu života spíme a strávíme v lůžku. Když se chceme dobře vyspat, musíme mít ze spánku dobrý pocit. Tomu musíme přizpůsobit i výběr matrace,“ uvedla.

I když se lidé ve zralém věku mohou cítit mladě, tělo prý neoklamou. „Do 40 let se hodí spíše tužší matrace. Je to důležité zejména u dětí, aby se správně vyvíjela páteř. Starší lidé by pak měli přihlížet ke zdravotnímu stavu. Vliv na spaní mají bolesti kloubů a další potíže, kvůli nimž by se matrace měla přizpůsobit tělu,“ míní Lisická. Pro lidi mladší 40 let je pak vhodná matrace vyrobena z latexových pěn. „Kůže je v tomto věku dostatečně pružná a dobře reaguje na místní stlačení těla při styku s matrací,“ uvedla.

Spíše než léky na spaní by tak lidé pro klidný odpočinek měli podle znalců vyhledávat materiál, který se jejich tělu přizpůsobí nejlépe. Přihlížet by se mělo také k potahům, které chrání matrace před vnějšími vlivy. „Některé potahy obsahují částice, které zabraňují tvorbě bakterií,“ uvedla Čechová. Upozornila, že v matracích se usazuje pot, moč, krev i částečky kůže. Zejména pro alergiky jsou pak vhodné matrace s antibakteriální úpravou. „Žádný výrobce nemůže stoprocentně garantovat, že materiál nepropustí bakterie. Jsou však různé přísady do potahů a polyuretanových pěn, které množení baktérií a plísní zamezují a do jisté míry je redukují,“ vysvětlila Čechová.

Najít správnou matraci však pro zákazníky není jednoduché. Výrobci nabízejí pomůcky, které mají výběr usnadnit. Gumotex například vyvinul tzv. kolečko, které zájemcům poradí, jak se v pestré nabídce orientovat. Nastavením výšky váhy a věku si vyberou typ, který může být pro určitou fyziognomii nejvhodnější.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.