Ke vzniku rakoviny prostaty přispívá vedle nezdravého životního stylu také genetika. Podle nejnovějších dat za rok 2008 byla v ČR odhalena u 5332 mužů, tisícovka zemřela. Zdravotní pojišťovna Metal Aliance (ZPMA) ve společném projektu s Klinikou GHC vliv genů zkoumala. Cílem bylo odhalit nemoc včas, aby také včas mohla být léčena, řekl ředitel úseku zdravotní politiky ZPMA David Kostka.
„Do projektu s názvem Proti rakovině prostaty včasnou prevencí se zapojilo 250 klientů pojišťovny, genetické riziko odhalily testy u více než poloviny,“ řekl.
U mužů do 50 let je rakovina prostaty neobvyklá, tři čtvrtiny nově zjištěných případů jsou u mužů nad 65 let. Trpí jí každý třetí muž nad 80 let. Nádor zpočátku nepůsobí obtíže, první příznaky se projeví, až když začne utlačovat močovou trubici nebo prorůstat do močového měchýře. Pokud se neléčí, rozšíří se zhoubná ložiska do celého těla.
Nemocí jsou ohroženi muži, kteří se intenzivně věnují cyklistice, jsou vystaveni těžkým kovům, umělým hnojivům, pijí nadmíru kávy a alkoholu a ve stravě mají přemíru živočišných tuků. Riziko naopak snižuje zelenina, zejména rajčata, dále zelený čaj a sojové výrobky.
„Svůj podíl mají i genetické vlohy, přesněji varianty v genech, které souvisejí se schopností těla vyloučit potenciálně škodlivé látky,“ doplnila genetička Monika Koudová. Riziko je podle ní dvojnásobné, pokud rakovinu prostaty měl bratr či otec pacienta. Při onemocnění dvou nebo více příbuzných může být riziko až jedenáctkrát vyšší.
Příznakem rakoviny prostaty bývá slabý nebo přerušovaný proud moči, náhlé nucení na močení, neschopnost udržet moč, sperma s příměsí krve, bolesti kostí způsobené metastázami a otoky nohou z postižení mízních uzlin.
Odborníci radí mužům po padesátce preventivní urologické vyšetření prostaty s odběrem prostatického antigenu, který je ukazatelem choroby.
ZPMA působí na trhu od roku 1993 a je u ní pojištěno 415.000 lidí.
Vložit komentář