Kouření, obezita a vystavování očí slunečnímu záření přispívají k rozvoji nemoci, která je ve vyspělých zemích nejčastější příčinou slepoty. Jde o věkově podmíněnou makulární degeneraci, kterou v Česku trpí zhruba půl milionu lidí. Ohroženi jsou všichni lidé po padesátce, zvlášť když vedou nezdravý způsob života, řekl oční lékař Miroslav Fajt.
„Varujícím signálem je pokles zrakové ostrosti, pacienti přicházejí do našich ambulancí s tím, že potřebují silnější brýle na čtení,“ řekl. Lékaři se u těchto pacientů nejprve snaží najít ideální dioptrie a při vyšetření zjistí, že nejde o dioptrickou vadu, ale makulární degeneraci. Pacient nemá ochranný pigment, který umožňuje sítnici bránit se škodlivým vlivům.
Člověk s rozvinutou formou onemocnění nemůže zaostřit na detaily, není schopen číst ani řídit. Léčba neexistuje, rozvinutá choroba se nedá zvrátit. Jedinou obranou je včasné odhalení, aby se sítnice udržela co nejdéle v dobrém stavu.
S tím souvisí zdravý životní styl a výživa s dostatkem vitamínů, minerálů a karotenoidů, především z čerstvého ovoce a zeleniny, ale také z ryb, mléčných výrobků nebo ořechů. Pokud není možné je dodat tělu výživou, doporučují lékaři doplňky stravy s obsahem luteinu a zeaxanthinu. Tyto dva rostlinné pigmenty jsou klíčové pro ostré a centrální vidění.
Fajt rovněž doporučil, aby si lidé dávali preventivně vyšetřit zrak alespoň jednou za dva roky. Aktuálně k tomu mají příležitost ve speciálním autobuse, který od 1. do 12. června projede šesti českými a moravskými městy. V Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Olomouci a Ostravě si v rámci Bus Tour 2011 mohou lidé nechat bezplatně vyšetřit sítnici a dozvědět se vše o této nemoci.
Letošní informační kampaň navazuje na stejnou akci z roku 2008, kdy v pěti českých a moravských městech vyšetřili lékaři téměř 2000 lidí. U 400 zjistili věkem podmíněnou makulární degeneraci.
Vložit komentář