Sledování PSA může výrazně snížit úmrtnost na rakovinu prostaty

Vyšetřování úrovně prostatického specifického antigenu (PSA) u mužů mezi 50 a 65 lety může snížit úmrtnost na rakovinu prostaty mezi nimi až o polovinu. Neznamená to ale nutně, že by státy měly začít zavádět systematické sledování tohoto ukazatele, protože je tu významné riziko, že při něm bude zjištěno mnoho nádorů, jejichž důsledky by muž až do smrti nepocítil, ale jejichž léčení by mohlo mít vážné vedlejší důsledky. Napsala to agentura Reuters ve zprávě o zveřejněné rozsáhlé studii švédských vědců na téma PSA.

Prostatický specifický antigen je produkt vystýlky vývodů prostatických žláz. Jeho zvýšená produkce je charakteristickým znakem zhoubných změn na prostatě.

Vědci z univerzity v Göteborgu sledovali po 14 let 20.000 mužů, kterým bylo v době zahájení studie 50 až 65 let. Půlce z nich nabídli systematické sledování úrovně PSA, půlce nikoli. Zjistili pak, že v první skupině byla úmrtnost na rakovinu prostaty skoro o polovinu nižší než ve druhé, protože díky sledování byly nádory včas zjištěny a léčeny.

Výsledky zveřejnil odborný britský časopis The Lancet. Vedoucí studie Jonas Hugosson v něm uvedl, že systematické vyšetřování úrovně PSA u všech mužů této věkové kategorie „může významně snížit úmrtnost na rakovinu“ (prostaty).

Reuters ale připomíná loňskou rozsáhlou americkou studii, podle níž byl prostřednictvím sledování PSA zjištěn nádor u milionu Američanů, kteří by jinak vůbec nepocítili jeho důsledky. Američtí badatelé v této studii napsali, že na každých dvacet mužů, u nichž byl nádor zjištěn a kteří byli proto léčeni, připadal jen jeden, který z toho skutečně vytěžil.

V nynější studii švédští lékaři píší o menším riziku tohoto „přediagnostikování“. Ale i podle nich je potřeba diagnózy u dvanácti mužů na to, aby se zachránil jeden život.

Vyšetřování úrovně PSA podle Reuters běžně mužům doporučují lékaři v USA. Mnohé evropské země ale od toho odrazuje nejistota, zda a nakolik kladné důsledky převyšují záporné. Léčení objeveného nádoru – chirurgický zákrok, ozařování, hormonální terapie – může totiž mít závažné vedlejší účinky jako impotenci nebo inkontinenci.

Podle Davida Neala z britské Cambridgeské univerzity v komentáři ke švédské studii řekl, že švédská studie ukazuje, že „za jistých okolností testování PSA a včasná diagnóza omezují úmrtnost na rakovinu prostaty“. Neal ale dodal, že „to neznamená, že by se měly systematické sledovací programy zavádět v mezinárodním měřítku“.

Na rakovinu prostaty zemře ve světě každý rok čtvrt milionu mužů, z nich asi 1350 z České republiky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.