Lékař: Dvě třetiny mužů přehlíží své potíže s prostatou

Dvě třetiny mužů přehlíží své potíže s prostatou, řekl primář urologického oddělení pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Jaroslav Novák. Problémy s ní přitom má podle odhadů až 650.000 českých mužů, tedy každý čtvrtý muž po čtyřicítce. Častá je hlavně zbytnělá prostata projevující se přerušovaným močením, slabým proudem moči a častějším nočním močením. Velmi nebezpečná je rakovina prostaty, podle Nováka třetí nejčastější zhoubný nádor způsobující úmrtí mužů.

Rakovina prostaty v časném stadiu, kdy se dá vyléčit, nemá žádné příznaky. Většina mužů však k lékaři nejde ani s nezhoubným zbytněním prostaty. Nemocný má pocit nevyprázdněného měchýře, močí často nadvakrát. Nepříjemné je odkapávání moče po vymočení.
„Pacient přijde k lékaři až v momentě, když se příznaky tak zvýrazní, že ho diskvalifikují ze života,“ řekl Novák, podle něhož neřešený problém rozhazuje sebevědomí nemocného. Na erekci však prostatické obtíže přímý vliv nemají, vysvětlil.
Prostata je orgán, který se nachází pod močovým měchýřem u mužů. Produkuje sekret, který je živnou půdou pro spermie a je součástí ejakulátu. Močová trubice vede z močového měchýře ke špičce penisu a prochází středem prostaty. Proto každé zvětšení prostaty může bránit průtoku moči, vysvětlil.
Riziko onemocnění roste s věkem, vliv má i dědičnost. Zvětšení prostaty je dáno zbytňováním žlázek uprostřed prostaty, souvisí s hormonálními změnami. Zvětšená prostata se může změnit i v nádorové onemocnění. Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem českých mužů a stále jí přibývá. V posledních letech četnost rakoviny prostaty dále stoupá, ale klesá úmrtnost. O pokles úmrtnosti se přičinila osvěta o včasném vyšetření a moderní léčba.
Zbytnělá prostata souvisí především s věkem, urychlit příznaky může však i životní styl. K dřívějšímu propuknutí nemoci přispívá podle Nováka zejména nadměrně kořeněná strava, pití ostrého alkoholu i nepravidelný sexuální režim.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.