Preventivní vyšetření prostaty žádný potravní doplněk nenahradí, jak si možná spousta mužů myslí po zhlédnutí reklamy na téma „máte potíže s prostatou?“ Doc. Jaroslav Novák, primář Urologického odd. FN Bulovka říká, že není snadné se v éře svobodného trhu k tomu vyjádřit. Jeho názor je takový:
Nezhoubné zbytnění prostaty je jedno z nejběžnějších onemocnění. Podle evropských průzkumů má určitý stupeň BHP 60 % šedesátiletých mužů.
Onemocnění zpravidla postihuje jen část přechodné zóny prostaty.
Jednou z příčin vzniku benigní hyperplazie prostaty jsou změny v rovnováze pohlavních hormonů. Je vypracováno několik teorií, které vysvětlují vznik a vývoj benigní hyperplazie prostaty (DHT – hypotéza, estrogen/androgenní nerovnováha, redukce apoptózy, teorie kmenových buněk, stromálně/epiteliální interakce).
K rizikovým faktorům BHP počítáme kromě vyššího věku vliv testosteronu, dědičnost (existuje i familiární forma BHP), stravovací návyky, přítomnost diabetu, hypertenze a další. Nevyjasněný vztah je k sexuální aktivitě, abusu alkoholu a příslušnosti k určité rase.
Příznaky
Spadají do obecných příznaků označovaných jako symptomy dolních močových cest (LUTS). Urologové je rozdělují na vyprazdňovací (mikční) a jímací.
Mikční příznaky
- Oddálený začátek močení
- Slabý a pomalý proud moči
- Prodloužené močení
- Přerušované močení
- Odkapávání moči po mikci
- Zadržení moči v měchýři
- Pocit neúplného vyprázdnění měchýře
Jímací příznaky
- Naléhavé nucení na močení
- Časté močení ve dne
- Časté močení v noci
- Inkontinence moči
- Bolestivost v podbřišku
Diagnostika
Spočívá v rozboru a posouzení pacientových obtíží při urologickém vyšetření (viz Mezinárodní skóre prostatických symptomů), vyšetření prostaty konečníkem, základní vyšetření (rozbor) moče, stanovení PSA, vyšetření ultrazvukem, urodynamické vyšetření, ev. další podrobné urologické vyšetření.
Léčba
- Režimová opatření (pitný režim), poučení pacienta, ev. úprava stávající medikace, která může ovlivňovat potíže s močením (diuretika apod.)
- Farmakologická léčba (alfa-blokátory, inhibitory 5-alfa-reduktázy a další)
- Méně invazivní chirurgická léčba (využívá účinky laseru, ultrazvuku a další postupy – transuretrální mikrovlnná termoterapie – TUMT, radiofrekvenční energii – TUNA, prostatické stenty a další)
- Chirurgická léčba – existuje několik postupů, které se volí podle konkrétních potíží, velikosti prostaty a stavu pacienta.
Vložit komentář