Redukce váhy je práce na celý život

Pár kilo navíc potrápí alespoň jednou v životě mnoho z nás. V takové chvíli ještě není důvod panikařit a vyhledávat rady odborníků. Avšak pokud zaznamenáme, že se náš BMI (Body mass index) trvale pohybuje v hranicích nadváhy nebo obezity, měli bychom zbystřit. Pokud by takový stav doprovázelo ještě další onemocnění, s návštěvou odborníka – obezitologa – bychom neměli otálet. Jak taková obezitologická prohlídka probíhá a co vás při ní čeká? Na tyto a další otázky odpoví MUDr. Radka Jedličková z obezitologické a endokrinologické ordinace Endocare.

Která onemocnění nejčastěji provází nadváhu a obezitu?

Klasicky se u obézních setkáváme s vysokým krevním tlakem, poruchou metabolismu lipidů, poruchou metabolismu glukózy až diabetem – tedy s příznaky tzv. metabolického syndromu. V první řadě by takový pacient měl vyhledat radu u svého obvodního lékaře a ten, pokud uzná za vhodné, pošle pacienta na obezitologii. Často k nám pacienti přicházejí i na doporučení svého ortopeda, chirurga, kardiologa, ale také před plánovaným chirurgickým výkonem.

Co vše obezitologa u pacienta zajímá?

V rámci vstupního obezitologického vyšetření lékař sepíše anamnézu pacienta, zeptá se na onemocnění a také výskyt obezity v rodině. Důležité je také to, zda pacient užívá nějaké léky, protože některé přípravky mohou způsobovat nárůst hmotnosti. Lékař s pacientem probere vývoj váhy během života, její maximální výkyvy. Zajímáme se o to, zda pacient někdy držel redukční dietu, zda měl či má nějakou pohybovou aktivitu. Během rozhovoru je důležité zjistit, jaká je u člověka motivace k hubnutí, zda jsou jeho představy o redukci vůbec reálné. Boj s obezitou je záležitost dlouhodobá, lépe řečeno celoživotní. Není ani tak důležité, kolik bude člověk vážit za dva měsíce, ale jaká bude jeho váha za rok. Není těžké zhubnout, ale mnohem důležitější je udržet si váhový úbytek.

Je vyšetření pro pacienta nějak náročné či dokonce bolestivé?

Vůbec ne. Jedná se o klasické základní interní vyšetření, stanovení hmotnosti a měření obvodu pasu, především pokud se jedná o nadváhu či obezitu I. stupně. Zde nám obvod pasu slouží jako ukazatel typu obezity: androidní (jablko) x gynoidní (hruška). Obvod pasu je také ukazatelem kardiovaskulárního rizika. U vyšších stupňů obezity obvod pasu již není nutné měřit, neboť oba typy obezity zde již splývají.

Jak a podle čeho lékař sestaví pro pacienta vhodný stravovací režim?

Před první návštěvou obezitologa je vhodné si alespoň týden, lépe dva, přesně zapisovat svůj současný jídelníček – nic nepřikrášlovat a řídit se pravidlem „co do pusy, to na papír“. Zapisovat je třeba čas jídla, upřesnit, co jíte, množství a energetickou hodnotu. Lékař či nutriční terapeut poté s pacientem probere jeho současný jídelníček, upozorní jej na největší chyby. Naplánuje se nový jídelníček, který by měl být o 1 500–2 000 kJ nižší než ten stávající. Nutné je zdůraznit také pravidelnost ve stravování a pitný režim. Změny ve stravování se zavádějí postupně, tak aby byly co nejlépe pacientem tolerovány. Jako pomůcka nám slouží rámcové jídelníčky, ale jsou pouze vodítkem pro pacienta, který si svůj redukční jídelníček musí postupně sestavit sám, podle svých chuťových preferencí – redukční dieta by měla být vždy chutná a redukující člověk by neměl pociťovat hlad.

Ke správnému stravování by měl pacient zařadit i trochu pohybu. V jaké míře?

Pohybová aktivita k redukci váhy neodmyslitelně patří. Obecně se jako redukční pohybová aktivita doporučuje minimálně 3x týdně 45 minut aerobní pohyb (chůze, nordic walking, kolo, orbitrek…). Doporučení je však individuální – podle celkového stavu pacienta.

Jsou kromě změny stravování jiné možnosti na redukci obezity?

Samozřejmě. Obezitu můžeme léčit medikamentózně. V indikovaných případech se přistoupí k bariatrickým výkonům. Jedná se o chirurgické metody léčby těžké obezity. Uplatňují se v léčbě obezity u pacientů ve věku 18–60 let (existují individuální výjimky v případě dospívajících a pacientů starších 60 let), jejichž Body mass index je vyšší než 40 nebo 35 kg/m2, kteří trpí chorobami spojenými s obezitou a nedaří se jim redukovat nebo následně udržet hmotnost jinými metodami (dietou, pohybovou aktivitou, léky). Nesmí být navíc u nich přítomny okolnosti, které by provedení výkonu vylučovaly. O léčbě pomocí bariatrického výkonu vždy rozhoduje vícečlenný tým spolupracovníků sestávající hlavně z obezitologa, psychologa a z chirurga.

Spočítejte si své BMI

Že nevíte, jak na to? Je to velmi snadné. Index tělesné hmotnosti se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky v metrech, tedy:

vzorec pro výpočet BMI

Příklad: Osoba měřící 173 cm s váhou 65 kg.

příklad výpočtu BMI

BMI této osoby je 21, 72. Má tedy „ideální váhu“.

Kdy už váha přestává být ideální? Na číselné hodnoty se můžete podívat v níže uvedené tabulce.

těžká podvýživa ≤ 16,5
podváha 16,5 – 18,5
ideální váha 18,5 – 25
nadváha 25 – 30
mírná obezita 30 – 35
střední obezita 35 – 40
morbidní obezita > 40

6 komentářů “Redukce váhy je práce na celý život”

 1. v svoji válce s obezitou se podporuju pilulkami
  žadná chemie, přirodní medicina
  doufám, 6e ve spojení s dietou a sportem bude učinek

 2. Také jsem si pomahala doplnkem strávy s bylinkami, a bylo docelá v pořadku.

  • A co jsi využila?
   O svých bylinách četl jsem pozitivní články, ale jsem nemluvil s nikým jestli budou opravdu fungovat

 3. Piperine Forte, to jsou pilulky s guaranou, a pepřem, a obsahuji taky piperinu (vytažek z pepře) tyto pilulky hlavně potlačují chut‘ a je to opravdu velká pomoc když někdo během diety stale má chut na sladkosti.

 4. Koupil jsem si Piperin s nadějí na hubnutí. Přitom jsem měl hodně pohybu a jedl celkem střídmě, jak je všeobecně doporučováno. Přitom jsem přibral, i když málo, ale přibral.
  Proto já jej nemohu doporučit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.