S diabetem (lidově cukrovkou) se aktuálně léčí 840 000 obyvatel České republiky. Odhaduje se, že dalších přibližně 250 000 lidí o svém onemocnění vůbec neví. Především vznik diabetu 2. typu lidé často sami nepoznají. Nemoc přichází postupně, a když se zdravotní komplikace projeví, poškození zdraví už může být nevratné. Proto je potřeba kontrolovat hladinu cukru v krvi už od 45 let při běžných kontrolách a odběrech krve u praktického lékaře.
Cukrovka – narůstající onemocnění s komplikacemi
„Diabetes je velkým problémem celé společnosti, počet pacientů je velmi vysoký a stále narůstá,“ uvádí prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda Diabetické asociace České republiky, a dodává: „toto onemocnění je v současné době nevyléčitelné. Cílem léčby diabetu je proto bránit vzniku komplikací diabetu a umožnit tak zkvalitnění a prodloužení života pacientů.“
K úspěchu léčby je zapotřebí odhalit cukrovku již v raném stádiu. Je důležité včas podstoupit lékařské vyšetření, aby nedošlo k závažným zdravotním komplikacím, které nastávají při nedostatečně intenzivní léčbě, pozdě diagnostikovaném onemocnění nebo nedodržování léčebných opatření.
„Snažíme se vyvíjet pro lidi s diabetem stále lepší léky, které stále účinněji brání vzniku komplikací diabetu, ale pro celkové zlepšení situace je zapotřebí především předcházet vzniku onemocnění, a to hlavně zdravým životním stylem, tedy vhodnou stravou a pravidelným pohybem. To jsou prostředky, kterými se dá nejlépe bojovat proti této civilizační chorobě,“ říká MUDr. Václav Novotný, MBA, ředitel společnosti MSD pro Českou republiku.
Nechutenství nebo žízeň? Může to být diabetes
Rozlišujeme dva druhy diabetu: diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba vznikají v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu, který snižuje hladinu cukru v krvi. Zatímco diabetes l. typu patří mezi autoimunitní choroby, kdy vlastní imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, která produkuje inzulin, diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání těla k inzulinu.
Mezi základní vnější projevy diabetu patří žízeň, časté a vydatné močení, hubnutí, únava a poruchy vědomí. Onemocnění negativně ovlivňuje zejména nesprávná výživa, tedy nevhodné složení tuků, nedostatečný příjem ovoce a zeleniny, nadbytečný příjem soli a vysoký příjem energie. Diabetes, stejně jako jeho komplikace, které jsou přímým důsledkem nemoci, zhoršují kvalitu života pacientů.
Komplikace se týkají velkých i malých cév, proto je celosvětově cukrovka nejčastější příčinou slepoty a amputací dolních končetin. Kolem 40 % pacientů s chronickým selháním ledvin jsou diabetici. Mezi pacienty s aterosklerózou (kornatění tepen) tvoří diabetici 70 %. V České republice trpí chronickými komplikacemi třetina pacientů s diabetem. Onemocnění cukrovkou tak má nejen závažné zdravotní, ale i ekonomické a významné sociální dopady.
Cukrovka v ČR v číslech:
- na zdravotní komplikace spojené s diabetem zemře každý rok více než 20 000 pacientů,
- za posledních 20 let narostl počet diabetiků o 68 %,
- 100 662 diabetiků má postižení zraku,
- 2 200 v důsledku cukrovky trpí slepotou,
- srdeční infarkt je s touto diagnózou až 5x častější než u běžné populace,
- 97 133 diabetiků má postižené ledviny,
- diabetická noha trápí 40 000 Čechů,
- 10 000 pacientů muselo podstoupit amputaci.
Vložit komentář