Každý rok přibývá v Česku kolem 50.000 nových pacientů s cukrovkou, která bez kvalitní léčby zkracuje život. Nyní se dostávají do ČR nové způsoby léčby, které nejen dokážou snížit hladinu cukru v krvi, ale také snižují riziko komplikací cukrovky a jsou šancí na lepší spolupráci pacientů při léčbě, řekl předseda Diabetické asociace profesor Milan Kvapil, přednosta interní kliniky ve Fakultní nemocnici Motol.
V Česku se léčí s cukrovkou 800.000 lidí, dalších až 350.000 o onemocnění neví. Cukrovka je nemoc nevyléčitelná, chronická, ale nebolí. I když diabetik nemá žádné obtíže, nemoc mu poškozuje cévy. Pacienti mají vysoké riziko zhoršování nemoci. Riziko úmrtí stoupá na dvojnásobek, cukrovka zkracuje život až o deset let. Kdo je kvalitně léčen, má riziko komplikací a úmrtí výrazně sníženo, uvedl Kvapil.
Cukrovka souvisí s hormonálním systémem inkretinů, látek, které jsou vylučovány střevními buňkami jako odpověď na příjem cukrů potravou. Tyto hormony zvyšují produkci inzulinu ve slinivce břišní. Inzulin je důležitý pro udržování přiměřené hladiny krevního cukru. Limitem působení tohoto hormonu je krátká doba účinku.
Podobného účinku umí dosáhnout uměle upravená molekula liraglutid. Stačí si lék aplikovat jednou denně pod kůži. Už třetí den po jednodenní aplikaci se hladiny cukru vyrovnají, uvedl Kvapil.
Lék ovlivní různé tělesné funkce i projevy diabetu. Řada klinických studií prokazuje, že liraglutid sníží nejen hladinu cukru v krvi, ale má vliv i na další rizikové faktory cukrovky. Tím, že ovlivňuje pocit sytosti, prokazatelně snižuje také obvod pasu, váhu či krevní tlak, jejichž zvýšenými hodnotami cukrovkáři trpí. Třeba tuk v oblasti břicha je nebezpečný, protože zvyšuje riziko kornatění tepen.
Dřívější léčba měla za cíl co nejvíce snížit hladinu cukru. Často se dostavil „přestřelující efekt“, kdy pacient měl příliš nízké hladiny cukru, což může způsobit zástavu srdce a náhlou smrt. Liraglutid zamezuje také tomuto riziku.
Lék je určen pouze pro dospělé pacienty s cukrovkou druhého typu, která je rozšířenější, vyskytuje se hlavně u lidí středního věku a starších a souvisí s nezdravým životním stylem. V západní Evropě se lék předepisuje už asi rok, v ČR zatím jen pár týdnů. Léčba není doprovázena vážnějšími vedlejšími účinky. Výjimkou jsou projevy nevolnosti, které ale během několika týdnů odezní.
Vymezené skupině pacientů s těžkou cukrovkou hradí léčbu zdravotní pojišťovna, ostatní musí za lék doplácet. Doplatek činí asi 1000 korun měsíčně, uvedl Kvapil.
Vložit komentář