buňky v krvi

Vědci zjistili, že obnově cév a prokrvení po infarktu brání gen

Vědci z Frankfurtu nad Mohanem našli zřejmě cestu k nové léčbě infarktu. Podle agentury DPA při pokusech na myších zjistili, že obnovu cév a jejich tvorbu blokuje gen s označením microRNA-92a. Ten také může za to, že se po srdeční příhodě tkáň méně zásobuje kyslíkem a pozvolna odumírá. Pokud by se podle kardioložky Stefanie Dimmelerové podařilo pomocí léků gen „vypnout“, prokrvení a srdeční činnost by se zlepšily.

Dimmlerová spolu s kolegy z frankfurtského institutu pro kardiovaskulární regeneraci zkoumala vliv genu na prokrvení tkáně a její obnovu po zásobování kyslíkem nejprve u akvarijních rybek a poté u myší. Tým zjistil, že vyšší hodnoty genu tvorbě buněk v cévách brání.

Vědci vyvinuli i lék, který by mohl část genetické výbavy zablokovat. Nyní chtějí prozkoumat jeho případné vedlejší účinky a otestovat ho. Doufají, že se jim tak podaří najít novou cestu v léčbě srdečních a cévních chorob.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.